Po spackanej domácej šanci proti Bielorusku, nám ostáva už len jedna jediná na spečatenie skvelo rozbehnutej kvalifikácie EURO 2016. V piatok bol už hlavami celý realizačný tím aj s mužstvom vo Francúzsku, ale teraz musíme naozaj dokázať, že na vrcholový šampionát, a možno aj medzi európsku špičku, patríme. Tento posledný krok sa proti outsiderovi na prvý pohľad môže zdať ľahký, avšak náš dnešný súper nám už raz stihol predviesť svoju kvalitu a našu ľahkovážnosť potrestať. Kto je vlastne tým dnešným protivníkom? No predsa skupinový trpaslík Luxembursko.

Luxembursko sa hodlá poučiť z chýb z prvého stretnutia v Žiline (0:3) a v pondelňajšom poslednom kvalifikačnom zápase o postup na futbalové EURO 2016 proti SR túži uspieť. Tréner Luc Holtz chce zachovať herný systém 4-4-2 a pre miestny Luxemburger Wort uviedol, že očakáva otvorený futbal.

Luxembursko naposledy prehralo v Španielsku 0:4, ale nesklamalo. Holtz musí tiež riešiť dilemu, či neurobí zmeny po dobrom výkone v Logrone, alebo či pošle do hry čerstvú krv. Aj útočník anglického Burton Albion Aurélien Joachim priznal, že outsidera stál zápas s obhajcom mnoho síl.

Slovensko tri kvalifikačné zápasy za sebou nevyhralo a nestrelilo gól. Na štadióne Josyho Barthela, ktorý má kapacitu vyše 8000 miest, potrebujeme vyhrať, aby sme vlastnými silami zabezpečili postup do Francúzska. Očakáva sa aj pekná návšteva našich fanúšikov. Hovorca Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný ju odhadol do počtu 1000. A akú máme vlastne s Luxemburskom vzájomnú bilanciu?

1.   Slovensko – Luxembursko  3:1 (1:1)
18.08.2004 – Bratislava, kvalifikácia MS 2006

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala v novodobej histórii proti Luxembursku štyri zápasy. Prvý v Bratislave na Tehelnom poli v auguste 2004 v úvode kvalifikácie o postup na MS 2006. Brankár Miroslav König inkasoval ako prvý už po dvoch odohraných minútach, úspešným strelcom bol Jeff Strasser, no gólmi Róberta VittekaVratislava GreškaIgora Dema sme otočili výsledok. Vyhrali sme 3:1 v stretnutí, v ktorom zažil reprezentačný debut dnes 60-násobný reprezentant Stanislav Šesták.

Góly: 26. Vittek, 48. Greško, 89. Demo – 2. Strasser
ŽK: 35. Ch. Leweck – 20. Varga
Rozhodca: Kassai (Maďarsko), 5.016 divákov

SLOVENSKO: König – Zabavník, Kratochvíl, Varga, Greško – Janočko (68. Demo), Karhan, Mintál, R. Michalík (46. Čech) – Vittek, Sz. Németh (84. Šesták).

LUXEMBURSKO: Besic – Peters, Hoffmann, Schauls, C. Reiter – A. Leweck (62. Molitor), Cardoni, Strasser, Remy – Braun (61. Mannon) – Huss (74. Ch. Leweck).

2. Luxembursko – Slovensko  0:4  (0:2)
08.06.2005 – Luxemburg, kvalifikácia MS 2006

Jednoznačný priebeh mala aj odveta v Luxemburgu. Už po úvodnej pätnásťminútovke sme viedli zásluhou Szilárda Németha a Mareka Mintála 2:0, v druhom polčase pridal tretí gól Karol Kisel a v 60. minúte skóre uzavrel Ľubomír Reiter. Aj týmto víťazstvom si Slováci otvorili prvýkrát cestu do baráže o postup na záverečný turnaj MS.

Góly: 5. Sz. Németh, 15. Mintál, 54. Kisel, 60. Reiter
ŽK: 41. Varga – 25. Remy, 80. Molitor

LUXEMBURSKO: Oberweis – Federspiel (62. Sabotič), Lang, C. Reiter, Strasser, Remy – A. Leweck, Heinz (22. Pace, 90. Dürrer), Hoffman, Collette – Ch. Leweck

SLOVENSKO: Čontofalský – M. Petráš (59. Reiter), Varga, Hanek – Kisel, Karhan, Hlinka (46. Sninský), Had (46. Slovák) – Mintál – Sz. Németh, Vittek.

3.   Luxembursko – Slovensko  2:1 (0:0)
09.02.2011 – Luxemburg, priateľský zápas

Tretí vzájomný duel, a prvý priateľský, významne poznačila hustá hmla. Tá priniesla prekvapenie na náš účet. Prvý gól v 55. minúte síce padol z kopačky Erika Jendrišeka, no domáci dokázali odpovedať dvomi gólmi strelecky disponovaného Daniela Da Motu. Reprezentačný debut Františka KubíkaMariána Kella tak nesie pečať prvej prehry Slovákov s mužstvom z krajiny spod Ardén.

Góly: 60., 81. Da Mota – 55. Jendrišek
ŽK: 39. Weiss, 83. Šesták
Rozhodca: Olivier Thual (Francúzsko)

LUXEMBURSKO:  J. Joubert – Schnell, Blaise (36. Martino), Hoffmann, Mutsch – R. Peters (58. Da Mota) – Payal, Bettmer – Gerson, Ch. Leweck – A. Joachim (90. Siebenaler)

SLOVENSKO:  Mucha (77. Kello) – Pekarík (68. Kubík), Pečalka, J. Ďurica, Hubočan (40. Šesták) – Karhan, Kucka (64. Zabavník), Weiss (64. Stoch) – Hamšík, A. Nemec, Jendrišek.

4.   Slovensko – Luxembursko 3:0 (3:0)
27.03.2015 – Žilina, kvalifikácia EURO 2016

Posledný duel sme odohrali v marci tohto roka na štadióne žilinského MŠK pod Dubňom. Zverenci trénera Kozáka sa od začiatku obuli do súpera a už po prvom polčase tromi gómi Nemca, Weissa a Pekaríka rozhodli o víťazstve 3:0.

Góly: 10. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík
ŽK: Pekarík, Škrtel – Deville, Holter, Mutsch
Rozhodca: Studer – Pozzi, Wicht (všetci Švajčiarsko), 9524 divákov

SLOVENSKO: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Pečovský, Kucka (59. Hrošovský) – Weiss (71. Mak), Hamšík, Stoch (80. Šesták) – Nemec

LUXEMBURSKO: Joubert – Jans, Schnell, Chanot, Mutsch – Holter (51. Da Mota), Philipps, Gerson, Bensi (78. Laterza) – Deville (64. Payal), Joachim

zdroj: TASR, SFZ