world_cup_header_maskot

Brazília:

Silné stránky: Brazília sa ako hostiteľ šampionátu nemusela kvalifikovať a posudzovať ich môžme len na základe medzinárodných priateľských stretnutí, ktoré odohrali v rokoch 2013 a 2014. Brazília v týchto zápasoch viac prekvapila svojou kompaktnou obrannou ako tradičnou kreatívnou útočnou silou. Avšak aj smerom vpred ukázali, že sú stále jedným z najviac skórujúcich mužstiev.

Slabiny: Každý tím má slabšiu stránku a nieje tomu inak ani u Brazílie. Hlavne je to obrana streľ z diaľky, po ktorých inkasovali takmer polovicu gólov (iba Nigéria inkasovala vyššie percento zo striel mimo pokutového územia). A aj obranná rada bola tiež často prekonaná dlhými loptami pri niekoľkých príležitostiach .

Perspektívy: Los bol k Brazílii veľmi zhovievavý a v skupine ich čakajú traja hrateľní súperi. S tretím najvyšším percentom úspešnosti striel z diaľky, by však Kamerun mohol hostiteľa prekvapiť. Ich ďalší dvaja súperi, Chorvátsko a Mexiko, klesli v uplynulom roku o šesť miest v rebríčku FIFA. Obaja tímy najradšej zakončujú zblízka, čo by Brazílii nemalo spraviť väčšie problémy v obrane a hostitelia by mali dosiahnuť vyraďovaciu fázu možno s malým problémami.

Chorvátsko:

Silné stránky: Chorvátsko strelilo 43% gólov zvnútra malého vápna, čo je najvyšší podiel proti akémukoľvek inému tímu a v tejto štatistike je aj pred Brazíliou. Tiež si vytvoril takmer dve tretiny šanci v ktorých aj skórovali z krídel čo znamená, že hrajú väčšinou v širokom rozostavení. Na druhej strane v obrannej fáze sú jedným z troch kvalifikovaných mužstiev, ktoré neinkasovalo gól v poslednej štvrťhodine, čo znamená veľmi sústredený výkon až do konečného hvizdu.

Slabiny: Úspešnosť zakončenia však nieje v Chorvátskom tíme príliš oslnivá. S priemerom len 1,17 gólu na zápas sú najhorším kvalifikantom v tejto štatistike a spolu s Nigériou nikdy neskórovali viac, ako dvakrát v jednom zápase. To, čo je ich silnou stránkou, je v obrane aj ich slabinou, pretože s výnimkou Iránu, inkasovali najviac gólov z malého vápna.

Perspektívy: Chorváti to budú mať s postupom zo skupiny naozaj ťažké. V krídelných priestoroch sa proti Brazílii či Mexiku len ťažko presadia. Možnou výhodou je už spomenutá úspešnosť zakončenia z blízka proti Brazílii. Mexiko by ich v týchto priestoroch mohlo v rýchlych protiútokoch prečíslovať a s úspešnosťou približne dve tretiny strelených gólov z krátkej vzdialenosti bude aj ťažkým orieškom pre chorvátsku obranu.

Mexiko:

Silné stránky: Skórovanie na konci zápasu sa stalo špecialitou Mexika v kvalifikácii, keďže viac ako tretinu svojich gólov strelili v posledných pätnástich minútach, čo dokázali len tri mužstvá z ostatných kvalifikantov. Taktiež sa môžu pochváliť vysokou úspešnosťou z rohových kopov a na druhej strane veľmi dobrou obranou striel zo strednej vzdialenosti, z ktorej inkasovali len jeden gól.

Slabiny: Aj Mexiko trápila v tejto kvalifikácii koncovka, keďže nedokázali skórovať v jednej tretine zápasov a s dvoma výhrami a až piatimi remízami pri negatívnom skóre 7:9, sa kvalifikovali z posledného štvrtého postupového miesta CONCACAFu. Ak už raz inkasovali, vždy nezostalo pri jednom góle. Až na zápas s Panamou, čo naznačuje miernu psychickú labilitu po inkasovanom góle. Hlavne v poslednej polhodine zápasu.

Perspektívy: Zdolať Brazíliu bude pravdepodobne nad mexické sily, ale stále ostáva relatívna veľká šanca uspieť v ďalších dvoch skupinových zápasoch. Kamerun inkasoval polovicu svoji gólov z rohov, v čom Mexiko naopak vynikalo a s Chorvátskou nemohúcnosťou v útoku by mohli pomýšľať na postup, nakoľko ich druhá silná stránka neskorých gólov proti Chorvátom pravdepodobne nebude k ničomu.

Kamerun:

Silné stránky: Ak už sa raz Kamerun dostal v kvalifikácii do vedenia, nikdy nestratil body, čo sa podarilo len ďalším trom kvalifikovaným. S famóznou bilanciou 22% úspešnosti streľby z diaľky sú druhým najlepším v tejto štatistike. A samozrejme si dokázali udržať čisté konto vo viac ako polovici kvalifikačných zápasov ako jeden z ôsmych týmov, ktorým sa to podarilo.

Slabiny: Silné stránky možno naznačujú spanilú jazdu kvalifikáciou, ale nebolo to až také ružové. Aj keď svoju skupinu vyhrali, skórovali len 8 krát a skoro v tretine zápasov neskórovali. Ako už bolo spomenuté, najväčšou slabinou Kamerunu je bránenie rohových kopov, z ktorých dostali polovicu inkasovaných gólov.

Perspektívy: Niektorí očakávajú, že by mohli proti Brazílii prekvapiť a svojou úspešnosťou streľby zo strednej vzdialenosti využiť slabinu v obrane hostiteľov. Ich ďalší súperi, Chorvátsko a Mexiko, mali frustrujúci rok a s nepresvedčivým zakončením by Kamerun mohol opäť prekvapiť. Mexiko je hrozba z rohov čo z nich robí tvrdšie oriešok plánoch postupu do ďalšej fázy.

autor: Patres10