77589580

V utorok bola na slávnostnom ceremoniáli v Rio de Janeiro predstavená nová lopta pre budúcoročné majstrovstvá sveta – „Brazuca„, samozrejme na počesť Brazílii.

Slovo „Brazuca“ má dvojaký význam, ktorý sa používa ako termín pre Brazílčanov, ktorí žijú v zahraničí – vrátane mnohých futbalistov, ale aj ako slangový výraz používaný na popis národnej hrdosti alebo niečo „Brazílske“.

1

Výrobca Adidas vyhlásil, že lopta ponúka „prelomovú inováciu“, čiže dizajn revolučnej šesť-panelovej konštrukcie. Lopta je zdobená stuhovým dizajnom v odtieňoch modrej, zlatej a zelenej, čo podľa Adidas symbolizuje tradičné „náramky želaní“, ktoré sa nosia v Brazílii. Lopta bude mať skutočnú premiéru 12. júna v úvodnom zápase v Sao Paule a bude používaná až do finále 13. júla v Rio de Janeiro.

Oficiálna zápasová lopta FIFA World je ikonou turnaja, tak ako je vrcholom každý gól, každý dotyk a každá hra s ňou“ povedal Ernesto Bruce, riaditeľ futbalu Adidas Amerika. „Adidas má bohaté skúsenosti s majstrovstvami sveta, keďže poskytujú oficiálne zápasové lopty pre každý turnaj už od roku 1970.

2

Niektoré lopty pre Majstrovstvá sveta sú populárnejšie ako ostatné, s častými sťažnosťami hráčov na pocit pri dotyku novej loptičky alebo spôsobu, akým sa pohybuje vo vzduchu. Brankári často hovoria, že majú ťažkosti sledovať nové modely, ktoré sa zdajú byť na každom turnaji Majstrovstiev sveta rýchlejšie. Adidas vyrábal aj loptu s názvom „Jabulani“ pre rok 2010 v Južnej Afrike, ktorá bola veľmi kritizovaná niektorými hráčmi, ktorí uviedli, že jej pohyby boli nepredvídateľné.

3

zdroj: Adidas & CBCSports

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.