Ján Kozák st. nemá v oklieštenom kádri podľa môjho názoru príliš na výber a preto si myslím, že aj napriek jeho vyhláseniu o jasnej predstave základnej jedenástky, sa jedná skôr o “z núdze cnosť”, ako o “vysnívanú základnú jedenástku”. Táto situácia však dáva priestor niektorým hráčom z lavičky, resp. mladíkom a nováčikom v kádri ukázať sa a zabojovať o svoje miesto.

Repre

Do Rumunska sme cestovali len s 20 členným kádrom, z ktorého na poslednú chvíľu vypadli traja zranení hráči Dušan Švento, František Kubík a Tomáš Hubočan. Ďalším otáznym je Žilinčan Jozef Piaček. Ten s tímom síce ostal, avšak trénoval väčšinou individuálne pod dohľadom fyzioterapeutov. Ku koncu prípravy sa zapájal aj do tréningových procesov celého tímu. Kozákovi tiež vypadol už skôr z tímu kapitán Martin Škrtel. Nakoniec má náš lodivod k dispozícii nasledovný káder, z ktorého mohol vyberať:

BRANKÁRI

Ján Mucha (Krídla Sovietov Samara)
Dušan Kuciak (Legia Varšava)
Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň)

OBRANCOVIA

Peter Pekarík (Hertha Berlín)
Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva)
Michal Breznaník (Amkar Perm)
Jozef Piaček (MŠK Žilina)
Marián Čišovský (Viktoria Plzeň)
Kornel Saláta (Tom Tomsk)

STREDOPOLIARI

Viktor Pečovský (MŠK Žilina)
Tomáš Kóňa (FK Senica)
Samuel Štefánik (AS Trenčín)
Juraj Kucka (FC Janov)
Marek Hamšík (SSC Neapol)
Stanislav Šesták (Bursaspor)
Róbert Mak (1. FC Norimberg)
Vladimír Weiss (Olympiakos Pireus)

ÚTOČNÍCI

Martin Jakubko (Amkar Perm)
David Depetris (Caykur Rizespor)
Adam Nemec (1. FC Union Berlín)

Predpokladaná zostava, akú vyberie Ján Kozák:

Mucha – Pekarík, Čišovský, Ďurica, Breznaník – Kucka, Pečovský – Weiss, Hamšík, Šesták – Jakubko

Podľa môjho názoru bude p. Kozák stavať na už v reprezentácii osvedčenú taktiku 4-5-1. Podľa jeho vyhlásenia na pred zápasovej tlačovej konferencii, bude v bránke navrátilec Ján Mucha. V obrannej formácii nie je nad čím špekulovať, či rozmýšľať, pretože z dostupného “materiálu” je v podstate jasná. Pekarík vpravo, Čišovský, Ďurica v strede, Breznaník vľavo. Avšak záložná formácia je trošku ťažší oriešok. Všetci dobre vieme, že hráči z Balkánu sú veľmi kreatívny a milujú loptu, preto sa podľa môjho názoru bude snažiť pán tréner eliminovať tento vplyv nasadením dvoch defenzívnejšie ladených záložníkov Kucku a Pečovského. O naše ofenzívne výpady by sa mala starať trojica Weiss, Hamšík a navrátilec Šesták. Na hrote predpokladám prednosť Jakubkovi, ktorý by sa mal svojou postavou a silou presadzovať v šestnástke súpera.

Odporúčaná zostava podľa FM Slovakia:

Kozáčik – Pekarík, Čišovský, Ďurica, Breznaník – Kóňa, Pečovský, Kucka – Hamšík – Depetris, Nemec

Ak by som zostavu skladal ja, viac by som experimentoval a zameral by som sa predovšetkým na našu ofenzívnu potenciu. Práve preto by som prispôsobil taktiku pre nás netradičnej 4-3-1-2, kedy by naša snaha nešla tradične cez krídelné priestory, ale stredom. V bránke by u mňa dostal priestor Kozáčik, predsa len je rozchytanejší ako Mucha. Obranná línia by bola identická ako pri predpokladanej nášho lodivoda. Stredová formácia by v mojom poňatí vyzerala nasledovne. V strede Kóňa s úlohou stiahnutého tvorivého záložníka, vedľa neho z každej strany na pozícii záložníka s úlohou získavať lopty Pečovský a Kucka. Náš kapitán Marek Hamšík by dostal priestor v strede ako podhrotový hráč, možno viac z ľavej strany. Útočné duo v mojom poňatí by bolo Depetris viac vpravo a Nemec viac v strede. Depetris je dostatočne agilný a rýchli, čo by som využil na jeho vnikanie do šestnástky súpera z pravej strany a Nemec je hráč s výbornou hlavičkou a výskokom a aj napriek tomu je vhodný do kombinácie po zemi, kedy si svojou stavbou tela dokáže prikriť loptu resp. naraziť/prihrať lepšie postavenému hráčovi.

Odporúčaná zostava podľa užívateľa Tefala:

Taktika – klasická 4-4-2
Rumuni majú technických a rýchlych hráčov, v útoku tradične nebezpeční, takže vzadu jedine so 4 obrancami, v útoku by som však bol rád, aby Depetris nezostal sám… Mame navyše rýchle krídla, zatiaľ čo stred pola by mohli ovládnuť skúsení Hamšík s Kuckom… žiadne vymýšľanie, treba aby hráči po blamáži s Lichtenštajnskom ukázali, že futbal vedia hrať…

Brankár:
Povolanie Jana Muchu môže byt dobré pre jeho zdvihnutie morálky, no nasadenie do brány hneď od začiatku? Šancu by som dal Kozáčikovi respektíve Kuciakovi…

Obrana:
Tréner nemá príliš z čoho vyberať, po vypadnutí Škrtela a nie celkom zdravom Piačekovi (to fakt nemáme viac obrancov?) ostáva klasika: Pekarík, Čišovský, Ďurica, Breznaník. Snáď ich zohratosť bude platiť na nebezpečných Rumunov, hlavne na Maricu, ktorý je momentálne bez angažmánu, takže sa bude chcieť ukázať ( naposledy nastrieľal hetrik v priateľskom zápase proti Trinidadu a Tobago).

Záloha:
Stred pola jasný – ofenzívny Hamšík a defenzívny Kucka, na ľavom krídle by som dal šancu Vladkovi Weissovi. No a pravá strana… čo tak vyskúšať mladého Maka? Škoda síce, že je mimo hry Miňo Stoch, no Bobo Mak je taktiež dosť rýchly a drzý… na pravej strane každopádne vie hrať aj Stano Šesták…

Útok:
Reprezentáciu stále máta strelecká nemohúcnosť, no a keď už nemáme slovenského, snáď pomôže naturalizovaný kanonier – Depetris! Všetci od neho čakajú zázraky, no aj on potrebuje schopných zásobovačov, čo ho nenechajú na hrote v štichu. Hrať taktikou na jedného útočníka, to by bola chyba, skôr by sa mu hodil vpredu silný parťák, v podobe Jakubka alebo Nemca.
Zároveň by som si nechal v zálohe Stana Šestáka, ktorý by mohol naskočiť ako žolík v druhom polčase…

foto: TASR/SFZ
 
autori: Patres10 & Tefal

Pridaj komentár