Prestáva vás niekedy po pár sezónach hra baviť nakoľko upadáte do stereotypu a hľadáte spôsob ako si zintenzívniť pôžitok z hrania vášho obľúbeného futbalového manažéra? Možno je to preto, že nevyužívate všetky aspekty, ktoré vám hra ponúka. Zamerajte sa na vašu akadémiu a pridajte hre nový rozmer! vyvoj mladeze big 1

Každoročný nábor mládeže je okamih, ktorý milujú mnohí manažéri. S troškou nadhľadu by sa dalo povedať, že sa každoročne z okolia pozbiehajú kŕdle „šarvancov“  a s túžbou v očiach očakávajú, že vás presvedčia aby ste si práve ich vybrali pre váš klub. A vy tajne dúfate, že aspoň jedno z týchto vašich „virtuálnych detí“ má potenciál stať sa hviezdnym hráčom. Dnes už všetci vieme (alebo by sme mali vedieť), že dostať 5-hviezdičkového „Newgena“ každý rok nie je možne, ale môžete určite zvýšiť šance na získanie týchto nadpriemerných generov na viac ako jeden krát za … neurčito. A my sa vám pokúsime v tejto prvej časti poradiť ako na to.

 

Nastavenie hry

Skôr ako sa začneme venovať samotnému vývoju našich mladých hviezdičiek, treba si skontrolovať, či je vaša hra optimálne nastavená. Pre efektivitu čo najkvalitnejšieho náboru mladých talentov treba začať hneď pri vytváraní hry, nakoľko je nábor do veľkej miery ovplyvnený nastavením databázy. Ak ste na začiatku novej hry a už viete,  ktorý klub by ste chceli viesť, máte 50% práce za sebou. Ale teraz vážne. Väčšina manažérov vie, s ktorým klubom by chcela dosiahnuť pomyselného Olympu, ale popri vytváraní databázy zabudne na pár dôležitých maličkostí. A tieto maličkosti sú obrazne povedané životne dôležité a to nielen pri hre s klubmi z nižších líg, čiže pre hru v štýle LLM (viď článok).

A ktoré maličkosti to sú? Jednoduché. Načítať všetky susediace krajiny s krajinou, v ktorej ste sa rozhodli hrať. Ako prvé treba zvoliť veľkú databázu. Začal si na Slovensku? Tak určite musíš mať zapnuté Česko, Poľsko, Ukrajinu, Maďarsko a Rakúsko. A aby toho nebolo málo, tak na začiatok ti pomôže ak budeš mať načítaných aj všetkých hráčov týchto národností. Ak klub vybratý nemáš, postupuj obdobne a snaž sa načítať susediace krajiny štátu, v ktorom by si určite chcel účinkovať.

active leagues

 

Zázemie a financie:

Technické zázemie

Jedným z najvýraznejších zlepšení vývoja mládeže, ktoré môžete ovplyvniť, je samozrejme vylepšenie zariadení pre mládež na čo najvyššiu možnú úroveň. Neprestávajte otravovať vaše klubové vedenie a žiadajte neustále o ich zlepšenie (neprežeňte to však, pretože ak budete až príliš otravní, môže byť predstavenstvo následne veľmi neochotné vyhovieť vašim požiadavkám).

Progresom v hre môže úroveň vašich zariadení taktiež kvôli technologickému vývoju poklesnúť. Takže pozorne a pravidelne sledujte úroveň vašich zariadení a v prípade poklesu úrovne opätovne požiadajte čo najrýchlejšie vedenie o ich zlepšenie.

Trénovanie juniorky

Určite by ste tiež mali investovať do tréningu pre juniorov. Ich kvalita (rozumej množstvo investovaných financií ročne) určuje aktuálnu schopnosť Newgenov počas náboru mládeže. Čím vyššia je celková úroveň tréningu juniorky, tým väčšia je šanca, že aktuálna schopnosť Newgenov bude vyššia. A hráči, ktorí majú vyššiu aktuálnu schopnosť, majú spravidla aj vyšší potenciál.

Nábor mládeže

Jednou z vecí, ktorú budete musieť stále robiť, je investovať do rozširovania siete vášho náboru mládeže. Môžete požiadať vedenie o investovanie finančných prostriedkov a to samozrejme ovplyvní kvalitu náboru. Aktuálnu úroveň, ktorú máte k dispozícii, nájdete v sekcii Informácie o klube vášho klubu. Nízka úroveň znamená, že váš nábor sa bude zameriavať hlavne na hráčov z vášho regiónu, čím budú možnosti náboru oveľa menšie. Vysoká úroveň znamená, že váš nábor môže mať až celosvetové zameranie.

club info

Reputácia

Faktor, ktorý má určitý význam pre úroveň vášho náboru mládeže, je reputácia vášho klubu a samozrejme aj vás ako manažéra. Malý regionálny klub nepritiahne tých najlepších mladých hráčov, aj keď máte najlepšie zariadenia, trénerov a vedúceho rozvoja mládeže. Klub s celosvetovou reputáciou bude schopný prilákať lepších hráčov, a teda aj ďalšie potenciálne hviezdy. Povesť vášho klubu bude vaším úspešným postupom v hre rásť, čiže je to priama úmera s vyhrávaní zápasov a získavaním trofejí. To isté platí pre vašu reputáciu manažéra. Vyhrajte zápasy, vyhrajte trofeje a vaša povesť bude postupne rásť.

reputation clubs

 

Personál:

Vedúci rozvoja mládeže

Ďalším intuitívnym a priam až samozrejmým zlepšením vývoja vašich mladíkov, je podpis kvalitného vedúceho rozvoja mládeže (angl. Head of Youth development = HoYd). Tu zákonite prichádza z vašej strany otázka; Aké atribúty sú pre dobrého HoYd nutnosťou? Iste, mali by ste vždy hľadať toho s najlepšími atribútmi. Ale taktiež nevyhnutné sú jeho taktické preferencie a jeho osobnosť.

Ku rozboru tejto profesie sa v prípade záujmu v budúcnosti isto dostaneme, ale čo pre teraz potrebujete vedieť je, že kľúčovými atribútmi sú Posúdenie potenciálu a samozrejme Práca s juniormi. Ostatné atribúty sú dôležité podľa toho, v akej sfére má HoYd vo vašom klube pôsobiť. Ja osobne ich delím na tieto 3:

  • Vývoj a nábor
  • Tréning
  • Prestupy a zmluvy

Taktiež sa pokúste nájsť vedúceho rozvoja mládeže s podobnou preferovanou formáciou ako vy sám, takého, ktorý má rovnaký štýl hry a pozitívnu osobnosť. Bolo by naozaj škoda, keby sa v aktuálnej náborovej skupine objavil 5-hviezdičkový Newgen na pozícii, ktorú vo svojej taktike nepoužívate alebo by mal osobnosť takého Paula Gascoignea.

HoYd Thomas Albeck

Tréneri mládeže

Vždy využite maximálne množstvo trénerov mládeže, ktorých vám klub povoľuje zamestnať, a uistite sa, že podpisujete vždy najlepších z najlepších. Podmienky výberu trénerov mládeže sú rovnaké, ako pre váš prvý tím. Avšak s jedným rozdielom. Títo tréneri potrebujú namiesto atribútu Vedenie kvalitný atribút Práca s juniormi.

A nezabudnite že aj Preferovaná formácia, Herný štýl a Osobnosť vašich trénerov mládeže skutočne ovplyvňujú typy hráčov, ktorí sa dostanú na váš každoročný nábor mládeže.

coaching

Ak sa chcete dozvedieť viac, zanechajte nám váš názor v komentári nižšie. Vďaka všetkým za vašu podporu a vďaka za čítanie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.