Nitrička, ako priaznivci a rodáci z pod Zobora FC Nitra familiárne nazývajú, sa po troch rokoch opäť vracia do najvyššej súťaže. Kormidla navrátilca sa už v jarnej časti minulej sezóny ujal staronový lodivod Ivan Galád, ktorý Nitru opätovne ako pri jeho prvom účinkovaní pod Zoborom priviedol do Fortuna ligy.

Ale paralely návratu sa nekončia. FC Nitra v prvom kole opätovne narazí na MŠK Žilina. Tentokrát však na domácom štadióne. Pamätníci určite vedia, že v sezóne 2005/2006 FC Nitra ako nováčik ukradla pod Dubňom vicemajstrovi po výsledku 2:5 všetky 3 body. Strojcami úspechu boli v tedy trojgólový Róbert Rák, Tomáš Kóňa a Peter Dobiáš.

Nitra však tentoraz nastúpi proti minuloročným majstrovským zverencom Adrián Guľa, vyznávajúceho obdobný štýl hry ako Ivan Galád. Obaja si zakladajú na mladých a dravých hráčoch s výrazným útočným puncom. V kádri MŠK Žilina sa s veľkou pravdepodobnosťou predstaví aj rodák zo Šale, veľký talent a odchovanec nitrianskeho futbalu Nikolas Špalek, ktorý cez Spartak Trnava (v ktorom strávil len pár mesiacov) prestúpil k Šošonom pred 2,5 rokmi. Veríme, že ho domáce tribúny privítajú veľkým potleskom, nakoľko tento hráč už v mladučkom veku prezentuje veľmi veľkú kvalitu a predpokladáme onedlho jeho prestup do niektorej z kvalitnejších zahraničných líg.

Čo sa vzhľadu nováčika týka, FC Nitra pokračuje v dlhoročnej spolupráci so spoločnosťou Jako a bude pravdepodobne nastupovať v tradičnej bielo modrej kombinácii, ktorú predstavili už začiatkom jari tohto roka. Domáca sada bude už v spomínanej bielo-modrej kombinácii s dizajnovým označením SANTOS a hosťovskú tvorí krikľavozelená v kombinácii s tmavošedou s označením DERBY.

Medzi opory týmu Ivana Galáda patria určite navrátilec a odchovanec Tomáš Kóňa, výborný stredopoliar Miloš Šimončič a Lukáš Hroššo. K zaujímavým mladíkom v tíme, ktorí by mohli túto sezónu milo prekvapiť, patria stredopoliar Andrej Fábry a ofenzívny stredopoliar René Kotrík či útočník Filip Balaj, na ktorých zakončovateľských schopnostiach bude pravdepodobne postavená útočná snaha Nitrančanov. Áno Nitrančanov. Tak sa rodáci z mesta pod Zoborom správne označujú a nazývajú. Nitran je označenie pre salámu.

Nikto však nepredpokladá, že šťastena bude aj tentokrát na strane Nitry a už v prvom ročníku po návrate obsadí piate miesto tak, ako tomu bolo pred 12 rokmi. Snáď možno len najväčší optimisti. Vedenie a aj samotný tréner rátajú s bojom o záchranu a stabilizáciou klubu a kádra v najvyššej súťaži. Aj keď by sa samozrejme chceli držať v pokojných vodách stredu tabuľky.

Predpokladaný káder na nadchádzajúcu sezónu:

Brankári:
1 Dávid Šípoš
31 Lukáš Hroššo
32 Dušan Kolmokov

Obrancovia:
2 Lukáš Fabiš
3 Macdonald Ngwa Niba
4 Samuel Ďurek
5 Richard Križan
22 Matúš Kuník
23 Ondřej Vencl
28 Patrik Šurnovský

Stredopoliari:
6 Tomáš Kóňa
7 Aurelien Ngeyitala Lola
10 Andrej Fábry
11 Ján Chovanec
13 René Kotrík
14 Miloš Šimončič
15 Andrej Ivančík
19 Martin Macho
29 Christián Steinhübel
66 Márius Charizopulos

Útočníci:
8 Filip Balaj
9 Róbert Valenta
25 Patrik Abrahám

Nitra však nepostúpila do najvyššej súťaže ako víťaz druhej ligy. Podarilo sa jej to na úkor FC VSS Košice, ktorý nesplnil požadované podmienky na vstup do Fortuna ligy a naďalej sa borí s existenčnými problémami. Dokonca sa povráva o jeho opätovnom krachu a novom začiatku, tak ako tomu bolo na konci sezóny 2003/2004.

foto: facebook My fandíme za našu Nitru, Marián Bazala, fcnitra.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.