free-kick-soccer

Každý na to máme vlastný recept… Niektorí to necháme na “default”, iní si to zasa len čiastočne pozmenia, ale každý správny manažér by mal tejto časti venovať dostatočnú pozornosť, pretože dokáže rozhodovať zápasy…

Ako prvú a veľmi dôležitú vec musíme vybrať tých, ktorí tie štandardné situácie budú zahrávať. Tu sú najdôležitejšie 3 resp. 4 atribúty:

Rohy, Prihrávky, Centre pre exekútora rohových kopov
Voľné kopy, Strely z diaľky, Prihrávky, Centre pre exekútora priamych kopov

Podľa mojich skúseností pri zahrávaní rohov nie je potrebné nechať zahrávať praváka z ľavej strany a opačne, pretože je k presadeniu hlavičkára úplne jedno, či sa lopta točí smerom k bráne alebo od nej, ale toto spravidla však neplatí pri priamych kopoch, kedy by mal práve pravák zahrávať z ľavej strany a naopak.

Moje nastavenie rozohrávačov rohov a priamych kopov:

1

2

Treba si hlavne všimnúť že rohy zahrávam na vzdialenú tyč a priame kopy na najlepšieho hlavičkára. A samozrejme je aj vidieť, že to čo som písal vyššie, dodržiavam aj v praxi, čiže rohy zahráva najlepší z tímu z pravej aj z ľavej strany, avšak exekútorov priamych kopov zoraďujem už vždy podľa silnej nohy daného hráča.

ROHOVÉ KOPY:

Ja väčšinou zahrávam rohové kopy na zadnú tyč, kde by mal nabiehať aj ten najlepší hlavičkár v tíme, ktorý spravidla býva stredný obranca. Moje nastavenie útočnej časti rohových kopov vidíte nižšie na obrázku:

3

Ako vidieť okrem brankára a jedného krajného obrancu, ktorý zostáva aby zabránil hrozbe rýchleho protiútoku, skoro všetci hráči prehusťujú priestor v šestnástke, aby to súper s bránením nemal také jednoduché. Vždy nechávam jednému hráčovi aby sa stiahol v prípade núdze a jeden, spravidla s najlepšou strelou z diaľky, číha mimo pokutové územie na prípadnú okamžitú strelu. Samozrejme je veľmi zlé, ak by ste túto pozíciu nastavili hráčovi, ktorý zahráva aj rohový kop, pretože by to už potom nemalo zmysel. Preto vždy pre zápasom a aj po striedaniach skontrolujte, či aktuálne nastavenie štandardiek zodpovedá kvalitám hráčov na ihrisku.

Obranná časť je obdobou útoku:

4

Krajní obrancovia stoja pri oboch tyčkách, stopéri majú za úlohu brániť vysokých hráčov, ostatní osobne bránia hráčov v pokutovom území a vpredu zostáva len jeden hráč. Odporúčam toho najrýchlejšieho z Vášho tímu, aby ste po odvrátení lopty mohli začať rýchly prechod do útočnej fázy, poprípade sa on sám rozbehne do otvorenej obrany a skóruje.

PRIAME KOPY:

5

V útočnej fáze je to opäť o prečíslení súpera. Nebojte sa poslať do pokutového územia všetko čo máte. Obdobne ako pri rohoch jeden zostáva vzadu, jeden ak bude treba, jeden narúša múr a zbytok nabieha aby spôsobili chaos. Jednému zo stopérov dávam za úlohu “Hlídat brankáře”, čím docielim to, že daný vysoký, silný hráč s dobrým výskokom napáda brankára, čo mi umožní buď sťaženiu brankárovi vybehnúť a chytiť center, alebo dokonca samotný obranca brankára predskočí a môže skórovať.

6

V obrannej fáze je to trošku viac taktickejšie a nebránim už tak veľkým počtom hráčov v pokutovom území, ale štyroch, spravidla najhoršie brániacich hráčov nechám postaviť múr a zbytok mužstva sa sťahuje do šestnástky brániť útočiacich hráčov súpera. Tu dokonca vypúšťam aj možnosť rýchleho protiútoku a to z dôvodu, že pri priamych kopoch je viac súperových hráčov “za loptou” a preto by aj možnosť rýchleho protiútoku bola menšia.

Podeľte sa aj vy o svoje poznatky a možno sa niečo aj ja priučím…

3 COMMENTS

  1. A čo napríklad auty? Ako riešiš tie? Oplatilo sa už niekomu nastavovať dlhé vhadzovania? Ako to v tom prípade nastaviť?

    • Ja auty nechávam na kombinovane. Predsa len, ak má hráč atribút vhadzovania tuším 15 a viac (ale stalo sa mi to aj pri atribúte pod 15), vhadzuje dlhé auty do pokutového územia. Tu už je len na jednotlivom manažérovi, či to obmedzí na krátke, alebo nechá takto prednadstavené.

  2. Pre tých, ktorí sa chceli informovať o zahrávaní rohových kopov na prednú tyč:

    – skúšal som ich cca 2 sezóny zahrávať na prednú tyč, vždy na najlepšieho hlavičkára v tíme a úspešnosť zakončenia je niekde okolo 5-10%, pretože hráč je dosť pravidelne predskočený obrancom, ktorý daný roh odhlavičkuje do bezpečia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.