Football Manager (ďalej len FM) je hra, ktorá sa vám v prvom rade snažila vždy prinášať zábavu z hrania, avšak zároveň vás otestovať, či rozumiete zákulisiu vedenia futbalového tímu aj po taktickej stránke. Či ste štýlom skôr taký Alex Ferguson alebo Pep Guardiola. Bez ohľadu na to, či už ste sa rozhodli viesť FC Liverpool alebo TJ ISKRA Borčice, alebo kam inam vo svete FM vás to zavialo, vždy sa chcete ubezpečil, že vaši zverenci sa riadia a počúvajú vaše pokyny.
Súčasťou FM je tento rok Prozone, funkcia, na ktorú sa veľa fanúšikov FM nadšene teší. V tomto článku, ktorý vám prinášame v spolupráci s FM Central, sa pozrieme na to, ako najlepšie funkciu Prozone využiť, aké sú jej kľúčové aspekty a ako ich používať.
V prvom rade by bolo asi vhodné vysvetliť si, čo vlastne Prozone v FM je. Prozone je firma zaoberajúca sa zberom štatistík zo sveta športu, a s ktorou začal Sports Interactive spolupracovať v lete 2014. Tento ročník už bola implementovaná dána funkcionalita aj do nového ročníka, kde nahradila staré štatistické centrum. Možete tu v novom redizajnovanom vzhľade skontrolovať všetky aspekty odohraného, či práve odohrávaného zápasu. Nachádza sa v sekcii „Analýzy“. Tu si môžete vybrať medzi rôznymi podsekciami, ale keďže je futbal tímová hra, zameriame sa hlavne na sekciu “Tím” preto si aj na ňu klikneme.
Nezabudneme si samozrejme vybrať náš tím a tu už sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu, čo nám funkcia Prozone ponúka.
Kľúčové tímové aspekty:
Mistakes – Miesto, kde treba podľa mňa začať vždy ako prvé. Váš tím dokáže zaútočiť, dokonca aj skóruje, avšak ak robíte príliš veľa chýb, stávajú sa tieto úspechy často bezcennými. Pozrite sa, kde najčastejšie chybujete, prečo chybujete (kliknutím na daný krúžok môžete dokonca vidieť aj záznam danej chyby) a zo všetkého najdôležitejšie, uvidíme, či náhodou nechybuje jeden a ten istý hráč.
Scoring Chances – Kategória rovnako dôležitá (ak nie dôležitejšia) ako kategória streľba všeobecne, nakoľko nie všetky strely sú klasifikované ako gólové príležitosti. Ako už aj názov sám hovorí, dozviete sa tu, kde sa do gólových príležitostí dostávate a či si ich dokážete vypracovať v dobrej pozícii. Ako vidíte na obrázku nižšie, náš tím sa dostáva do gólových šancí hlavne v šestnástke. Nakoľko máme v taktike nastavené „work ball into the box“ (viesť loptu do pokutového územia), môžeme byť s účinnosťou našej taktiky spokojný.
Areal Challenges – Ďalší aspekt, ktorý sa popri chybách oplatí skontrolovať. Dôvodom prečo, je hlavne možnosť vidieť, kde všade sa súboje o loptu na ihrisku odohrávajú. Či a kde ich prehrávate, či náhodou nie ste zatiahnutý príliš hlboko a nenechávate veľa priestoru pre súpera. Ak ich prehrávate veľa vo vzduchu, či neuvažovať nad vysunútím obrany, aby ste mali viac priestoru na zachytenie prípadnoho útoku po prehratom hlavičkovom súboji, alebo či nenasadíte tesne brániaceho obrancu. Respektíve tiež možnosť vidieť, či sa vám oplatí hrať na dlhé odkopy od bránky, alebo ich radšej nezahrávať nakrátko. Prípadne sa rozhodnúť medzi nakopávanými loptami alebo radšej prihrávkami do nohy.
Shots – Sekcia zameraná na analýzu streľby. Avšak nielen streľby z vyložených gólových príležitostí, ktoré sme si spomenuli vyššie, ale streľby všeobecne. Veľmi dôležité pre zistenie odkiaľ vlastne vaše mužstvo strieľa. Niekedy (a popravde v nižších súťažiach dosť často) sa vaši hráči riadia heslom “ak nevieš čo s loptou, vystreľ“ a preto tu môžete vidieť aj 5 či 10 striel z bláznivých pozícií, z ktorých by ste si ani nemysleli, že by niekto čo i len uvažoval vystreliť. Ak je to aj váš prípad, treba to hráčom v individuálnych pokynoch následne zatrhnúť.
Average Position – Základný ale aj najlepší nástroj ako skontrolovať pohyb vášho tímu po ihrisku. Môžete si pozrieť pohyb s alebo bez lopty. Alebo aj ako celok spoločne. Je skvelá možnosť hlavne ak chcete skontrolovať, ako sa váš tím pohybuje v obrannej fáze. Či vypĺňa voľné pozície a drží predpísané línie či bloky tak, ako ste mu to v taktických pokynoch prikázali
Pred ukončením časti o tímových štatistikách, zamerám vašu pozornosť na pravú spodnú časť obrazovky. Tu si môžete prezerať štatistiky v jednotlivých častiach ihriska, ako aj časovom úseku daného zápasu. Je to zásadné pre zistenie nasadenia vašich hráčov. Či sú vaši hráči dostatočne fit alebo len lenivý, taktiež uvidíte napr. u niektorých hráčov aj viditeľný rozdiel v prebehnutej vzdialenosti v poslednej tretine zápasu.
Analýza hráčov:
Nie. Podľa môjho názoru by FM nemalo byť len o klikaní na tlačidlo “Pokračovať”, pozretí zápasu v 3D, sem tam vystriedať, spraviť nejakú tú tlačovku a hotovo. Pre úspech vášho tímu a hlavne vašu úspešnú kariéru, treba analyzovať všetko čo sa v hre deje. Niektorým postačuje pravidelné hlásenie od asistenta o stave vášho týmu, resp. doporučení od vašich zamestnancov a takýto hráč dokáže odohrať aj dve sezóny za jeden deň. Ale pravý hráč FM sa vyžíva v štatistikách a väčšinu plánovania berie na svoje plecia. A práve on spravidla raz mesačne analyzuje aj výkony svojich hráčov, čo má za následok, že mu odohratie jednej sezóny trvá niekedy veľmi dlhý čas. Niekomu sa to môže zdať nepredstaviteľné, ale ak sa prinútite k tomuto štýlu aspoň na jednu sezónu a aplikujete poznatky do vašej hry, budete sa už len ťažko vracať k pôvodnému štýlu hrania. Áno. Nebudem klamať. Analýza štatistík je veľmi návyková vec!
Analýza hráča sa odohráva na obrazovke rozdelenej do dvoch častí. V oboch si môžete vybrať zápas, ktorý chcete analyzovať. To vám dá možnosť analyzovať napríklad aj také drobnosti ako výkonnosť proti papierovo slabším súperom a ligovým favoritom. Čiže či sa hráčovi darí viac proti outsiderom alebo má radšej veľké zápasy.
Positional Heat Map – Jednou z prvých vecí, na ktoré sa určite pozrite, je tzv. Heat Map, čiže “tepelná stopa“, ktorú hráč na ihrisku zanecháva. Ako si už niektorí správne domysleli, jedná sa o znázornenie, kde sa daný hráč najčastejšie počas zápasu zdržuje. Toto je veľmi dobrá pomôcka hlavne pre individuálne pokyny hráčovi, resp. individuálny tréning pohybu na ihrisku. Tu napríklad uvidíte, že sa vám krajní hráči tlačia viac do stredu a vy od nich vyžadujete presný opak. Alebo stredoví to rozťahujú až príliš do krídiel. Čas upraviť taktiku, resp. natrénovať nový preferovaný pohyb.
Mistakes – Ďalšou vecou, na ktorú sa po skontrolovaní pohybu po ihrisku treba pozrieť, je kde sa najčastejšie dopúšťa daný hráč chýb a o aké chyby sa jedná. V tomto prípade vidíme, že náš hráč sa tlačil príliš často do stredu a v druhom zápase prehral súboj v domácej šestnástke ako aj zásadný súboj pred súperovým pokutovým územím.
Scoring Chances – Opäť jasný prehľad o tom, ako a kde sa hráč dostáva do gólových príležitostí. Aj napriek tomu, že sa v našom prípade jedná o krídeľníka, v individuálnych pokynoch má nastavené “get into box“ (tlačiť sa do šestnástky) a pomôcť tak tímu so skórovaním.
Passes – Posledným kritériom môjho hodnotenia (a pre mňa aj jedným z najobľúbenejších) sú prihrávky. Opäť je vidieť, že v druhom zápase náš hráč nebol v tomto aspekte až taký efektívny, jeho prihrávky boli zachytené častejšie, ale popritom mal loptu častejšie, čo tiež mohlo mať vplyv na toto zvýšenie. Ale toto všetko je na vašom posúdení. Mne z toho vyšlo, že treba zapracovať na jeho prihrávkach, nakoľko v druhom zápase dostal len o 10 prihrávok viac, ale pokazil o 6 viac ako v tom prvom.
Tu sme sa zamerali na hodnotenie ofenzívneho krídla. Ak budete hodnotiť defenzívne ladeného hráča, resp. nejakého obrancu, budete sa samozrejme zameriavať na úplne iné aspekty jeho hry. Ale samozrejme s rovnakou analýzou viacerých faktorov, aby ste zistili, kde majú vaši hráči slabiny a čo by váš tím mohlo posunúť k vysnívaným výšinám. A samozrejme pri hodnotení jednotlivcov nezabúdať aj na celkové nastavenie tímovej taktiky!
Podklady: FM Central Originálny článok: Link Článok bol doplnený o niektoré poznatky prekladateľa