Základný sprievodca riadenia klubu v najnižších ligách, alebo po anglicky Lower League Management (LLM), by Vás mal usmerniť a pomôcť Vám pri riadení klubov z najnižších líg. Tento článok čerpá z mojich skúseností a samozrejme aj postrehov, ktoré som sa dočítal na rôznych zahraničných fórach.

llmV prvom rade by sme si mali vysvetliť pojem LLM. Čo vlastne znamená a prečo je to také ťažké (a práve preto aj veľmi neoblúbené)?

LLM je v Football Manager (FM) hra dlhodobého typu, pri ktorej strávite roky (tie simulované samozrejme), kým dosiahnete väčších úspechov. Je to najrealistickejší spôsob, ako túto hru hrať. Základom hry takéhoto typu je, že si zasadnete na manažérsky post v klube, ktorý hrá v tých najnižších ligách ako napríklad:

  • Blue Square Premier/North/South
  • Talianska Serie C
  • Španielska Segunda B
  • Škótska Third Division
  • Francúzsky Championnat National

Po príchode do klubu ihneď zaznamenáte tieto veci:

  • Kluby majú veľmi malý rozpočet na prestupy a mzdy, ak vôbec nejaký majú.
  • Bude oveľa ťažšie podpísať s hráčom zmluvu.
  • Káder sa zvyčajne mení každú sezónu, hráči prichádzajú a odchádzajú pravidelne.

S nízkym mzdovým rozpočtom a niektorými “kvázi” hráčmi v kabíne, býva nesmierne ťažké získať nových a hlavne kvalitnejších hráčov. Nájsť ich možno aj nájdete/poznáte, ale aby s Vašim klubom aj podpísali zmluvu, to už bude ťažší oriešok. Niekedy až kým nepostúpite minimálne o stupienok vyššie v ligovej hierarchii.

Takže tu je niekoľko tipov ako získať úspech v týchto najnižších ligách.

Hráči

Pár vecí, ktoré sa musíte naučiť hneď od úvodu:

Obchodujte rýchlo (a to doslova). Priveďte na skúšku a skautujte hlavných aktérov Vášho prestupového zájmu, ktorých chcete priviesť do tímu, ešte pred prvým priateľským zápasom. Budú pripravený pre ligu a zohrajú sa s tímom rýchlejšie ako hráči, ktorých privediete v posledných dňoch prestupového obdobia.

Vypracujte si zoznam hráčov, ktorí sú vo Vašich plánoch pre nasledujúcu sezónu. Hráči, ktorých považujete za nesprávnych pre Váš štýl hry alebo ktorí vo všeobecnosti nie sú dosť dobrí, by mali byť prepustený. Či už za nich dostanete peniaze alebo nie. Preraďte ich do zoznamu nepotrebných respektíve ich v prípade potreby vyhoďte.

Žiadny hráč nie je nenahraditeľný. Na trhu nájdete vždy lepších, či dostupnejších hráčov ako oni, ak nebudú chcieť podpísať zmluvu, budú chcieť prestúpiť do väčšieho klubu, alebo budú nešťastní. Nechajte ich ísť a nahraďte ich.

Využívajte hráčov dostupných na hosťovanie.  Hosťovanie je veľmi lacný a efektívny spôsob ako dostať do klubu talentovaných alebo skúsených hráčov. Niekedy sa sa Vám určite nepodarí dostať požadovaného najužitočnejšieho hráča do klubu, ale nezúfajte. Stále budú k dispozícii aj iní. Väčšina hráčov príde do Vášho klubu bez nutnosti im čokoľvek platiť.

Spravte “nájazd” na trh s voľnými hráčmi. Bezplatné transfery sú jedným z hlavných spôsobov privádzania hráčov do Vášho klubu. Len pár vecí na ktoré by som chcel upozorniť. Preskautujte ich dôkladne a porovnajte so zvyškom svojho tímu, čo Vám dá predstavu o tom, akú rolu daný hráč vo Vašom klube bude zastávať.

Na tejto úrovni platí krédo “Skúsenosti pred mladosťou”. Ktorýkoľvek slušný talent nebudete schopní udržať a spravidla ani nedokážete konkurovať ponukám klubov z vyšších divízií. Namiesto toho sa sústreďte a podpíšte skúsenejších hráčov, ktorí môžu prísť do tímu a ovplyvniť ho ihneď. Hráči ako Vincent Pericard, Yan Nsaku, Salomon Olembe, Rhys Taylor a Dali Gomez odvedú svoju prácu veľmi kvalitne v týchto najnižších ligách.

Tempo môže byť deštruktívne. V nižších ligách nie je veľké množstvo rýchlych hráčov, takže ak hľadáte hráčov na hosťovanie, skúste priniesť talentovaných rýchlych hráčov, ktorí dokážu prekonať krajných obrancov alebo roztrhať stredových na kúsky. Väčšina tímov nebude schopná sa s nimi vysporiadať, čo bude mať za následok ich stiahnutie hlboko na svoju polovicu, čo na druhej strane dáva priestor a čas Vám zaútočiť.

Financie

Na tejto úrovni je veľmi dôležité udržať kontrolu. Nie je to ako Premier League, kde Vám nejaký šejk či naftový magnát “dotankuje” peniaze späť do rozpočtu. Budete musieť dávať pozor na to, kde môžete ušetriť.

Zbavte sa prebytočných mladých hráčov. Nie je potrebné platiť (aj keď) nízke mzdy mladíkom, ak z nich viac než pravdepodobne nič zvláštne nebude. Je múdrejšie ukončiť im zmluvy a ušetriť peniaze na mzdové náklady. Predstavte si, že 10-15 mladých hráčov berie 20-55 libier týždenne. Ich prepustenie Vám ušetrí množstvo financií, za ktoré by ste mohli pravdepodobne platiť jedného alebo dvoch slušných hráčov prvého tímu.

Nepreháňajte to s podpismi. Podpíšte iba najnutnejšie množstvo hráčov, ktorí budú pravidelne hrávať a zvyšok doplňte hráčmi na hosťovanie a hráčmi, ktorí dokážu zastávať viac ako len jednu pozíciu v tíme.

Snažte sa byť pod mzdovým rozpočtom. Držte mzdový rozpočet o povedzme 500-1.000 libier pod maximom, čo Vám dáva rezervu v prípade nejakej nepredvídanej udalosti. Každé podnikanie potrebuje záložný plán a ak sa Vášmu tímu nebude dariť, klesne aj návštevnosť a tým aj príjmy z toho plynúce. Potom budete radi, že ste ušetrili 500 libier týždenne.

Zápasové tipy

Neočakávajte čisté kontá. Brankár a obrana na tejto úrovni nebude schopná udržať čisté konto. Väčšina hráčov, ktorých máte k dispozícii bude mať silné atribúty povedzme v Hlavičkovaní a Obsadzovaní, ale môžu byť pomalí alebo majú zlé reakcie, a skoro všetci brankári sú úplne zlí. Kým máte v tíme plodného strelca alebo možno jedeného obrancu úrovne pre League 1-2,  mali by ste byť v pohode.

Nehrajte sa príliš s taktikou. Zmena taktiky, keď to príliš nejde, môže pomôcť vášmu klubu nájsť znova tú správnu formu, ale nikdy nemeňte víťaznú taktiku. A tiež navrhujem, aby ste hrali priamočiaro. Hráči v nižšej divízii nemajú potrebné atribúty pre hru nakrátko a často strácajú loptu. “Nakopávanie lôpt” je spôsob, ako sa má hrať v suteréne.

Študujte svoj tím, pretože s ním budete musieť pracovať. Ak už počas predsezónnej prípravy zistíte, čo za tím budete viesť, potom môžete vymýšľať formácie a štýl, ktoré budú vyhovovať vášmu tímu. Nie je tu moc priestoru hrať štandardnú 4-4-2, ak máte v tíme napríklad len AM a DM hráčov, nebudú hrať v stredovej formácii na pozíciách CM najlepšie. Skúste radšej použiť 4-4-2 diamant.

Neponáhľajte sa s novými príchodmi do tímu. Ak kúpite nového hráča v zimnom prestupovom okne alebo ku koncu letného, odporúčam neponáhľať sa so zaradením do základnej zostavy. Pomaly ich nechajte rozohrať z lavičky alebo ich nechajte odohrať pár zápasov za rezervu (ak ju máte), kým ho postavíte do základnej zostavy. Nerozbije to Váš štýl a nováčik sa takto lepšie zohrá s mužstvom.

Pár tipov na záver

  • Získajte brankára na hosťovanie z vyššej divízie.
  • Využite svoj materský klub, ak nejaký máte.
  • Poctivo využite všetky možnosti, ktoré Vám ponúka trh s voľnými hráčmi a hráčmi dostupnými na hosťovanie.
  • Vyberte starostlivo taktiku.
  • Nebojte sa predať svojho najlepšieho hráča, a tak zarobiť peniaze.
  • Nevyužívajte celý mzdový rozpočet.
  • Neočakávajte, že budete mať ihneď čistý štít a budete neporazený počas celej sezóny.

2 COMMENTS

  1. scouting moc neprezradí, lebo scouti sú poväčšinou totálne nanič, stačí nech sa zobrazia atribúty a brať podľa vlastného uváženia, tiež je dobré brať podľa poradia
    1. útočník
    2. stredný obranca
    3. stredný záložník
    4. brankár

    taktika
    v španielsku sa oplatí 4-2-3-1 lebo je tam plno kvalitných OZS, čo treba využiť
    v anglicku je na moje prekvapenie málo krídel, tak sa mi dosť často oplatilo hrať s tým talianskym štýlom 4-3-1-2 vysoký hroťák + rýchly hroťák = veľa gólov

    pri hráčoch uprednostňovať
    1. fyzické atribúty
    2. psychické atribúty
    3. technické – teda okrem tých mega pokladov, Zambrano či tak nejak (DZ na začiatku hry free) a tiež niekto na Z z Tenerife (na databáze 13.3.0 už neni v Tenerife), tí sa vyplatia aj bez toho

    • Tesfaye v prvom rade, vďaka za koment, veľmi si to vážim, že si sa ako prvý odhodlal podeliť sa o svoje skúsenosti.

      Teraz, ale späť ku tvojmu komentu. Scouting bol odporúčaný, tak ako si naznačil, hlavne kvôli zisteniu atribútov daného hráča. Avšak aj priemerný scout ti dokáže zistiť, aktuálnu schopnosť hráča, len stým potenciálom je to niekedy otázne. Čo sa tvojho zoznamu týka, brankára by som posunul minimálne na 2. pozíciu.

      Čo sa taktickej časti týka, je to spomenuté aj v článku. Šiť taktiku podľa dostupného kádra, nie naopak. Toto je hlavne pre začiatočníkov a v prvej sezóne hry veľmi dôležitá rada.

      S poradím podľa atribútov súhlasím, ale ako som tiež pripomenul, je dobré mať v tíme skúsených starších hráčov, ktorý však ku koncu svojej kariéry už nemávajú príliš vysoké fyzické atribúty. U mňa je na prvom mieste skoro vždy hlavne psychická pripravenosť hráča, pretože hlavne jeho reakcia na ihrisku je pre mňa dôležitá. To isté platí aj u mladíkov, ktorých môžeš stále správnym tréningom zlepšiť či po fyzickej alebo technickej stránke.

      Ale každý máme na to svoj vlastný pohľad a preto je výborné, že si sa o ten svoj podelil.

      Ešte raz ďakujem

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.