Vo štvrtok 12. 2. 2004 vyšla tlačová správa oznamujúca uzavretie zväzku medzi spoločnosťami Sports Interactive a SEGA Europe. Sports Interactive sa po dlhoročnej spolupráci odhodlali ukončiť svoje vzťahy s Eidos, vraj na základe odlišných stratégií a predstáv do budúcnosti. Podľa novej zmluvy, ktorá mala platiť päť rokov, sme uzreli pod hlavičkou SEGA Europe asi najznámejšieho futbalového manažéra s názvom Football Manager 2005 a začala sa tak písať novodobá história tejto famóznej športovej simulácie.

FM 2005

Viete, aká hra bola najpredávanejšia vo Veľkej Británii začiatkom novembra 2004? Môžem Vás uistiť, že DOOM III to nebol a dokonca ani The Sims 2 si nedokázalo udržať svoju vedúcu pozíciu. Na prvom mieste tamojšej predajnosti sa totiž až do príchodu Half-Life 2 usadil nový Football Manager 2005 (ďalej už len FM2005). Ide však skôr len o zaujímavosť, pretože pre zasvätených to určite žiadne veľké prekvapenie nie je. Futbaloví manažéri sa “za kanálom” tešia obrovskej popularite a FM2005 rozhodne nebola výnimkou. Zvlášť, keď za jeho vývojom stáli tí istí ľudia, ktorí až donedávna vytvárali svetoznámu sériu Championship Manager.

Súčasťou FM2005 bolo aktualizované používateľské rozhranie, rafinovaný herný engine, aktualizované databázy a pravidlá súťaží, pred a po-zápasové informácie, medzinárodné hráčske novinky, pohárové súhrnné správy, správy trénerov o mužstve, vylepšené rádio-komentáre, rozšírená komunikácia s médiami, prepracovaný systém zranení, vylepšený finančný model odrážajúci meniacu sa tvár futbalu, realistickejší systém ocenení, cez 140 hrateľných vyšších divízií, navyše aj stovku hrateľných pohárových súťaží a veľa ďalších, pre fanúšikov žánru určite neodolateľných inovácií a rôzne iné funkcie.

Súčasťou hry bol tiež editor, v ktorom ste mohli meniť alebo vytvárať nové tímy, hráčov, alebo súťaže. Behom chvíle ste si tak mohli premenovať tím napríklad na ŠK Slovan Bratislava. Z tohto dôvodu, mal každý hráč možnosť hrať stále aktuálnu databázu, alebo úplne prepracovanú na svoj obraz. A v neposlednej rade to bol krok smerom k hráčom v našom regióne, keďže FM2005 vyšla plne lokalizovaná v českom jazyku, aj keď treba priznať, že niekedy v dosť kostrbatom preklade.

bog1

bog2

bog4

bog5

bog8

screens: games.tiscali.cz

2 COMMENTS

  1. Ja som prave tymto dielom prvykrat okusil manazera od Sports Interactive. Dovtedy som mastil manazerov od EA (stare TCM, predchodca sucasneho Fifa Managera) a moje prve pocity boli zmiesane. Zdalo sa mi, ze v hre je strasne vela statistik, textu a udajov celkovo, kdezto oproti TCM to po grafickej stranke bola skor komedia. Postupne som vsak akosi tomu prisiel na chut a sice som dalsi rocnik vynechal, moja zavislost na FM sa zacala budovat pri FM07 a naplno sa prejavila pri FM08 🙂

Pridaj komentár