Tentokrát sme si museli na nový ročník Football Manager s označením 2009 (ďalej len FM 2009) počkať skoro o mesiac viac ako na predchádzajúce ročníky, pretože oficiálny dátum vydania FM 2009 bol stanovený na 17. november 2008. A ak by ste to náhodou nevedeli, jednalo sa v poradí o 5. ročník tejto famóznej hry.
FM 2009

FM 2009 by sa v mnohých ohľadoch dal považovať za zlomový, pretože Sports Interactive a Sega prišli po dlhom (snáď trojročnom) testovaní s množstvom radikálnych noviniek. Poďme si predstaviť tie najpodstatnejšie.

3D Match Engine:
Tohtoročný zápasový engine bol testovaný viac ako ktorýkoľvek predtým, čo bol podporené hlavne rozsiahlym beta testovaný vo Football Manager Live v roku 2007. Zápasy bolo možné odteraz zobraziť plne v 3D s animáciou pohybu hráčov. Sports Interactive pracovalo na 3D zápasovom engine s podporou Sega Japonsko, divízie futbalového vývojového tímu, ktorý poskytol údaje motion capture a niektoré z animácií. Zápasy v 3D ste mohli sledovať z rôznych uhlov pohľadu a samozrejme si môcť znovu prehrať akúkoľvek časť zápasu možnosťou rýchleho pretáčania vpred a späť pomocou nového časového panelu, ktorý označil kľúčové momenty v hre. Samozrejme zostal dostupný aj starý 2D pohľad, a to najmä pre tých, ktorých hráčske mašiny mali už pár rôčkov od posledného updatu a neboli dostatočne silné, aby mohli využiť 3D zobrazenie.

TV zobrazenie:
Nádherná bola hlavne táto novinka, kde ste si zobrazenie zápasu mohli prepnúť na celú obrazovku a sledovať ho ako v TV. Samozrejme nechýbala ani možnosť prispôsobiť si aj toto zobrazenie ​rôznymi štatistikami. Či už ste chceli zobraziť štatistiky zo zápasu, hodnotenie výkonu hráčov, akčné zóny, pitch radar, alebo aktuálne výsledky súperov a mnoho ďalších.

Spätná väzba od asistenta:
Informácia pred a počas zápasu od vášho asistenta o tom, aký je výkon vášho tímu, úroveň hráčskej motivácie, rovnako ako analýza a rady, ako vaša taktika funguje a ako by ste ju mohli vylepšiť v súvislosti so štýlom hry súpera. Áno, aj toto sa prvý krát objavilo v FM 2009

Vylepšené médiá:
SI tiež opäť tvrdo zapracovali na interakcii s médiami, aby sa odrážal ich väčší vplyv, tak ako sme to v posledných rokoch sledovali vo svete futbalu. V hre sa objavili originálne názvy viacerých novinových plátkov, viac detailov z tlače a väčšia mediálna interakcia.

Tlačové konferencie:
V súvislosti s predchádzajúcou novinkou ste na tlačovkách začali dostávať otázky od miestnych a národných novinárov a dokonca ste si s nimi začali budovať “vzťahy” v priebehu času. Preto bolo podstatné vyberať odpovede opatrne, keďže na základe týchto vzťahov sa v neskorších štádiách hry niesli ich vyjadrenia o vás v ich článkoch.

Prestupový systém:
Úplne nový a prepísaný kód starajúci sa o systém prestupov, ktorý mal zabezpečiť ešte realistickejšiu simuláciu nákupu a predaja hráčov.

Prestupové špekulácie:
Mohli ste nazrieť už aj na najnovšie správy o tom, o ktorých hráčoch sa špekulovalo s ich ďalším zotrvaním v klube, kto o koho prejavil údajne záujem a tiež “zaručene dohodnuté” prestupy. Proste presne to, čo pravidelne čítame v rôznych novinách, športových weboch resp. vidíme v TV správach.

Dôvera vedenia:
V nadväznosti na jej pridanie do FM 2008 bola dôvera vedenia rozšírená a vylepšená. Okrem toho vám už vedenie dávalo spätnú väzbu o “harmónii” v mužstve a postavení klubu vo futbalovom svete.

Preferované pohyby:
Priam revolučná zmena v prístupe k tréningu. Od tohto ročníka ste mohli začať svojich zverencov učiť jednotlivé preferované pohyby. Má váš tvorca hry hrať viac zatiahnutý a dirigovať tempo hry alebo má vaše krídlo ťahať loptu vždy pozdĺž čiary a následne centrovať? Teraz ste ho to mohli naučiť v tréningu.

Manažérka:
Football Manager už dávno nebol hrou len pre mužov. A preto si už aj naše nežnejšie, krajšie, múdrejšie a … (no nepreháňajme) polovičky mohli pri zakladaní hry a tvorbe svojho profilu, vybrať to správne pohlavie. A nielen to. Aj niektorí zamestnanci, či rozhodcovia už boli ženského rodu.

Realistické financie:
V SI zrejme začali počúvať rady a pripomienky od všetkých svojich researcherov, pretože sa pokúsili zreálniť v hre finančnú oblasť pre každú krajinu, vrátane ceny prestupov, miezd, rozpočtov, ceny vstupeniek, pernamentiek, súťažných bonusov, či klubových sponzorov.

Aktualizované súťaže:
Už tradične aktualizované pre novú sezónu so všetkými najnovšími informáciami o ligách, kluboch a hráčoch. Čiže suma sumárum viac než 5000 hrateľných klubov z viac než 50 krajín a okolo 350 tisíc hráčov a zamestnancov z celého sveta.

Aktivácia online:
Prvý krát v histórii FM prišla aj nutnosť aktivovať hru po nainstalovaní online. Bol to prvý krok, ktorý mal zamedziť veľmi rozšírenému šíreniu tejto (ale vlastne aj ktorejkoľvek inej) hry formou nelegálnych kópií. Ako všetci už vieme, nebol ešte dokonalý a páni z rôznych skupín dokázali túto nutnosť obísť, ale bol to prvý reálny náznak boja s nelegálnymi hráčmi.

Verdikt:

FM 2009 priniesla pár veľkých inovácií, ktoré ale popravde nie vždy boli dotiahnuté do dokonalosti. Preto aj napríklad veľké nadšenie z 3D zobrazenia rýchlo opadlo, keďže sa stávalo, že sekvencie zobrazenia zápasu sa opakovali v pravidelných intervaloch a hráči opäť prepli na staré a osvedčené 2D zobrazenie. Avšak opäť sme mohli skonštatovať veľký krok vpred a priblíženie sa k realite, ktorú si tak všetci prajeme.

img1

img2

img3

img4

img5

img6

img7

img8

img9

img10

img11

img12

img13

img14

img15

img16

img17

img18

screens: games.tiscali.cz

Pridaj komentár