Odkedy Sports Interactive ohlásilo pridanie ôsmich nových rolí/pozícií v FM 2014, mnoho ľudí sa pýta, čo vlastne tieto posty znamenajú. Preto sme sa rozhodli priblížiť a vysvetliť Vám jednotlivé pozície konkrétne.

role

Najskôr si však pripomeňme, o ktoré nové pozície sa vlastne jedná: HALF BACK, LIMITED FULL BACK, COMPLETE WING BACK, REGISTA, ENGANCHE, FLANK FORWARD, SHADOW STRIKER, FALSE NINE.

Takže prejdime na vysvetlenie jednotlivých pozícií tak, ako budú vysvetlené aj priamo v hre:

HALF BACK

Half back zastáva pozíciu niekde medzi vystupujúcim obrancom a defenzívnym stredopoliarom. Keď je v hre, obrancovia môžu vystupovať vyššie do poľa a half back sa naopak stiahne medzi nich, hlbšie, než defenzívny záložník, čo z neho robí aj dobre postavený medzičlánok pri udržiavaní lopty a rozohrávke.

LIMITED FULL BACK

Limited full back (defenzívny krajný obranca) pozná svoje silné a slabé stránky a zameriava sa prevažne na obrannú činnosť. Do ofenzívnejších pozícií vystupuje len zriedkakedy.

COMPLETE WING BACK

Complete wing back rád útočí a aj keď zvláda aj defenzívnu činnosť, prirodzene ho to ťahá vpred a jeho hlavným pôsobiskom je súperova polovica.

REGISTA

Regista je agresívnejšou verziou stiahnutého rozohrávača vhodného skôr na systémy, kde je držanie lopty prioritou. Dostáva úplnú voľnosť na diktovanie hry zo zadných pozícií a tým predstavuje pre súpera dynamickú a kreatívnu hrozbu, ktorá udržiava tlak na obranu neustálym vytváraním šancí pre svojich spoluhráčov.

ENGANCHE

Enganche sa stáva hlavným tvorcom hry pre mužstvo. Vytvára spojku medzi zálohou a útokom a udržiava si pozíciu v strede poľa, zatiaľ čo spoluhráči krúžia okolo neho. Líši sa od Treqartistu, ktorý často nabieha do strany a hľadá si útočnú pozíciu vo voľnom priestore.

FLANK FORWARD

Krajný cieľový hráč je hlavným cieľom obranných odkopov. Ideálne postavený v súboji proti menším krajným obrancom má za úlohu vyhrať súboje a podržať loptu, kým sa mu dostane podpory od spoluhráčov.

SHADOW STRIKER

Shadow striker sa stane pre Váš tím hlavným strojcom gólov. Zvyčajne vo dvojici so stiahnutejším útočníkom. SS sa neustále tlačí do gólových pozícií pred bránou a po strate lopty napáda súperových obrancov.

FALSE NINE

False nine je podobne ako vysunutý of. záložník, neortodoxný jediný útočník, sťahujúci sa hlboko medzi stredopoliarov. Zmyslom tohto pohybu je, že tak vytvára problém pri obsadzovaní pre súperových obrancov, ktorí môžu buď vystúpiť s ním – a otvoriť tak za sebou priestor pre nabiehajúcich záložníkov, krídeľníkov a útočníkov – alebo ho nechať ísť a dopriať mu tak priestor a čas na dribling, resp. nebezpečnú prihrávku.

zdroj: footballmanagerblog.org
preklad: Vikisko
video: youtube channel WorkTheSpace

1 COMMENT

  1. […] taktiky a stým spojených posuvníkov narobilo veľký rozruch. Avšak na druhej strane pribudlo 8 nových pozícií, ktoré by mali zjednodušiť tvorbu taktiky a priradenie individuálnych pokynov […]

Pridaj komentár