724896

V sobotu 15. júna sa v Brazílii rozbehol Pohár Konfederácií FIFA 2013. Ten sa dá nazvať aj malými Majstrovstvami sveta, ktoré sú usporiadané organizáciou FIFA. Turnaj sa koná každé štyri roky a zúčastňujú sa na ňom víťazi všetkých šiestich kontinentálnych majstrovstiev, ktoré sa hrajú pod záštitou jednotlivých kontinentálnych asociácií:

Majstrovstvá Ázie vo futbale, Africký pohár národov, CONCACAF Gold Cup, Copa América, OFC Nations Cup, Majstrovstvá Európy vo futbale a ďalej úradujúci majster sveta a hostiteľská krajina.

Skupina A:
Brazília, Taliansko, Japonsko, Mexiko

Skupina B:
Španielsko, Uruguaj, Nigéria, Tahiti

Tohtoročný je generálkou Brazílie ako organizátora MS 2014, ktorá je zároveň aj obhajcom titulu. Prvýkrát na veľkom turnaji uvidíme v akcii aj zariadenie na sledovanie sporných gólov, systém GoalControl GmbH.

maracana-600x333

Finále turnaja je na programe 30.júna na 78-tisícovom zrekonštruovanom štadióne Maracana v Rio de Janiero. Celý turnaj sa odohrá s loptou Cafusa.

Prvý hrací deň bol na programe otvárací duel medzi domácou Brazíliou a Japonskom.

Brazília – Japonsko 3:0 (1:0)

Góly: 3. Neymar, 48. Paulinho, 90.+ Jo, rozhodoval: Proenca (Portug.), 67 423 divákov.

neymar-1200

Stretnutie ovplyvnil rýchly gól Neymara už z 3. min. Po centri z ľavej strany sklepol Fred hruďou loptu priamo pred novú akvizíciu Barcelony, ktorá skvelým volejom trafila do horného rohu Kawašimovej bránky.  Domáci v pohode kombinovali no nedostávali sa do väčšieho množstva sľubných šancí. V 43. min zneškodnil jednu z mála Fredovi výborným zákrokom Kawašima.  Brazília mala hru bez väčších problémov pod kontrolou avšak súboj mal len priemernú úroveň.

Aj v druhom polčase sa domáci presadili v jeho tretej minúte. Japonská defenzíva zle pokryla Paulinha, ktorý tvrdou strelou opäť z hranice šestnástky zvýšil na 2:0. Tempo hry nebolo naďalej vysoké a tak Brazílčania naďalej v pohode kontrolovali dianie na trávniku, na ktorom nebolo príliš veľa vzruchu. Tretí gól pridal v nadstavenom čase Jo, keď sa presadil po rýchlom útoku.
Zostavy:
Brazília: Júlio César – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Oscar, Luiz Gustavo, Paulinho – Hulk (75. Hernanes), Neymar (74. Lucas) – Fred (81. Jo)
Japonsko: Kawašima – Nagatomo, Konno, Jošida, Učida – Kijotake (52. Maeda), Hasebe, Honda (89. Inui), Endö (78. Hosogai), Kagawa – Okazaki

 

zdroj: TASR