MLS-Logo1

Major League Soccer (ďalej len MLS) bola (a možno aj naďalej bude) pre nás Európanov vždy veľkou neznámou. Tento rok sa ale vývojári zo Sports Interactive zamerali prevažne na zreálnenie tejto ligy. Prvotnou myšlienkou bolo pravdepodobne zvýšenie predajnosti aj za veľkou mlákou, ale tým sa nám, futbalovým “fajnšmekrom”, otvára možnosť skúsiť novú výzvu v krajine “neobmedzených možností”. Tak ako starí pionieri pri zdolávaní nepreskúmaných oblastí a zákutí Ameriky, môžme už aj my spoznávať krásy a záludnosti tejto (pre mnohých) “panenskej” súťaže. MLS má proti nám známym európskym súťažiam, pár dôležitých odlišností. K tomu, aby váš angažmán prebiehal hladko a bez nemilých prekvapení, budete potrebovať pár základných informácií o MLS, ktoré som sa rozhodol spísať v tomto malom sprievodcovi.

Soccer. Už pri prečítaní tohto označenia vstávajú niektorým hráčom chĺpky na krku. Popravde? Aj mne. A keď si k tomu prirátame, že MLS sa na prvý pohľad zdá pre mnohých zložitá, je to jasná kombinácia, prečo túto ligu nevyskúšať. V podstate je to aj pravdivý dojem, ale akonáhle si zvyknete na jej obmedzenia a pravidlá, stane sa z nej veľmi zábavná liga, ktorá by mohla zaujať nejedného nadšenca Football Manager. Postaviť úspešný tím pre domácu súťaž tu tiež nie je nejak extra obtiažne, avšak byť úspešný aj internacionálne napr. v NACL (severoamerická obdoba Ligy Majstrov) je omnoho zložitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pýtate sa prečo, keď sa v Amerike točia také veľké peniaze? V prvom rade je to atraktívnosťou ligy a jej odchovancami. Priviesť kvalitného hráča v reálne ideálnom veku je priam nemožné a druhou stranou mince je dlhoročná dominancia hlavne mexických klubov, ktoré ťažia z kvalitnej mládeže.

Štruktúra ligy:
rozdelenieUmiestnenie tímov pre sezónu 2013. Oranžová: Západná konferencia, Modrá: Východná konferencia.

V MLS hrá 19 tímov a tak, ako sme v Amerike aj z iných športov zvyknutí, je rozdelená na východnú (10 mužstiev) a západnú (9 mužstiev) konferenciu. Dôvodom na toto rozdelenie je vraj najmä ten, aby sa uľahčilo cestovanie a aby vzdialenosti medzi tímami, ktoré spolu v jednotlivých konferenciách hrajú, neboli príliš veľké. To je podľa mňa dosť chabé vysvetlenie ako uvidíte v ďalších riadkoch, ale budiš. Je to ich rozhodnutie. A teraz k tým zápasom. Každý tím odohrá v sezóne 34 zápasov – 17 doma a 17 vonku s „nevyváženým rozvrhom“. Západná konferencia odohrá 24 zápasov v rámci konferencie + 10 mimo konferencie a Východná 25 v rámci + 9 mimo. A práve pre toto druhé pravidlo nechápem celkom to rozdelenie na Konferencie, keďže aj tak musia hrať minimálne jeden zápas s mužstvami konferencie druhej. Ale aby to nebolo také jednoduché, tu je aktuálne pravidlo výberu kedy a s kým sa hrá:

RVBtLiyZápadná konferencia (24 v rámci + 10 mimo):
– s každým členom konferencie 3 zápasy (spolu 24 zápasov)
– so 4 súpermi z konferencie 2 zápasy doma, 1 vonku
– s ostatnými súpermi z konferencie 2 zápasy vonku, 1 doma
– jeden zápas s každým členom východnej konferencie (spolu 10 zápasov)
– 5x doma, 5x vonku

fLjpbCp

Východná konferencia (25 v rámci + 9 mimo):
– so 7 členmi konferencie po 3 zápasy (spolu 21 zápasov)
– s 2 zostávajúcimi po 2 zápasy (spolu 4 zápasy)
– 5x doma, 4x vonku (resp. naopak – určí sa náhodne) s každým členom západnej konferencie (spolu 9 zápasov)

V polovici sezóny si dajú tímy prestávku, aby si najlepší hráči oboch konferencií zmerali sily a predviedli svoje kvality v priateľkom exibičnom stretnutí All-Star Game. Výsledky základnej skupinovej fázy sú dôležité na 2 veci. Najlepší tím, čiže tím s najviac bodmi získava Supporters’ Shield a samozrejme sa na základe umiestnenia v jednotlivých konferenciách kvalifikuje do play off tzv. MLS Cup. Sem postupujú 4 tímy z každej konferencie. Prvé tri z každej konferencie automaticky a víťaz dvojzápasu štvrtého a piateho tímu. Hrá sa systémom aký poznáme aj z NHL, teda prvý tím hrá s 4 resp. 5, a druhý s tretím. Hrá sa na dva zápasy s tým, že vyššie nasadený tím hrá druhý zápas doma. Víťazi týchto zápasov postupujú ďalej do finále konferencií, kde sa hrá rovnakým systémom. Šampióni konferencií postupujú do úplného finále MLS CUPu. Tento zápas sa hrá na ihrisku tímu, ktorý získal viac bodov v základnej časti, miesto finále sa teda nevyberá dopredu ako je to napríklad v Super Bowle.

Obaja finalisti sa kvalifikujú do NACL (Liga Majstrov), spolu s víťazom MLS Supporters’ Shield a US Open Cup-u (domáci pohár). Ak jeden z tímov zapĺňa dve miesta (napr. vyhral US Open Cup a bol vo finále MLS Cup-u), voľné miesto ide tímu s najvyšším počtom bodov po základnej časti, ktorý ešte toto miesto nemá.

Prestupy:

Výmeny: Tím A chce podpísať nejakého hráča 1 a sú ochotní ponúknuť výber v drafte a hráča 2. Tím B musí súhlasiť aby sa výmena mohla uskutočniť. Ak tím B súhlasí, tím A dostane hráča 1, a tím B dostane možnosť výberu v drafte + hráča 2. Ako časť výmeny je možné ponúknuť: peniaze, hráčov, miesta v zostave pre „international“ hráčov, a výbery v drafte.
Superdraft: Tímy si vyberajú nové talenty. Superdraft je určený pre hráčov od 18-22 rokov. Pred draftom sa koná play-off 4 tímov z hráčov, ktorí budú následne zaradený do draftu, aby ste si mohli lepšie vytipovať posily. Poradie výberu je opačné ako poradie tímov v lige na konci minulej sezóny. Je možné využiť aj výbery iných tímov a to kvôli výmene.
Supplementary Draft: Možnosť ako doplniť veľkosť svojho kádra, ale nič viac. Dajú sa draftovať len hráči, ktorí boli uvoľnení (prepustení) zo svojich klubov.

Zostavy a pravidlá ich registrácie:

Každý z tímov môže zaregistrovať maximálne 30 hráčov, avšak je v tom háčik. V každej zostave môže byť len 20 „Senior Roster Players“, tím nemôže mať viac ako 8 zahraničných hráčov čo nám dáva 28 z 30 možných miest. Maximálne 6 z 30 miest v zostave môže byť obsadených hráčmi s vývojovým kontraktom (niečo ako nováčikovská zmluva), s tým že v zostave musíte mať 4 brankárov, z ktorých najmenej traja musia mať „senior contract“. Každý tím môže zaregistrovať troch „destignated players“, ktorých plat je len z časti zahrnutý do platového rozpočtu ktorý je stanovený na 2,8 milióna dolárov (asi 53,660 dolárov týždenne). Platový rozpočet sa však môže zvyšovať alebo znižovať počas hry.

Tipy zmlúv:

Senior Roster Player: bežná zmluva akú poznáme aj v Európe
Development: mladý hráč, ktorého plat sa počíta do platového rozpočtu
Generation Adidas: mladý hráč, ktorého plat nie je zahrnutý do platového rozpočtu, ktorý je z oblasti z ktorej je aj klub za ktorý hrá. Môže „preskočiť“ univerzitu a hrať rovno v MLS
Designated Player: zvyčajne známy hráč, ktorého veľká časť platu nie je zahrnutá do platového rozpočtu (do rozpočtu sa ráta 350 000 dolárov za sezónu, zvyšok je uhradený najmä sponzormi klubu)
International: hráč ktorý nemá americké alebo kanadské občianstvo

Pár slov na záver:

Dúfam, že som vás touto zapeklitosťou MLS neodradil a predsa len to aspoň skúsite. Nemusíte sa ničoho obávať. Každí sa učíme na vlastných chybách a ak sa vám jednu sezónu podarí niektoré to pravidlo porušiť, budete aspoň vedieť, na čo si nasledujúcu sezónu máte dávať pozor. Príjemné hranie prajem.

1 COMMENT

  1. Riadna motanica, ale dakujem za vysvetlenie ich pravidiel, je to fakt zaujimave 🙂
    Ale radsej ostanem pri PL 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.