FM ID: 38039792
Pozícia: stredopoliar, krídeľník
Miesto a dátum narodenia: Dunajská Streda, 9. septembra 1997
Výška/Váha: 173/60
Preferovaná noha: ľavá
Klub prvotnej registrácie: FC GBS Šamorín
Aktuálny klub: MŠK Žilina (zmluva platná do 31.12.2017)
Predchádzajúce kluby: FC GBS Šamorín, FK DAC 1904 Dunajská Streda, Györi ETÖ FC
Reprezentácia: SR 15, SR 16, SR 17, SR 18, SR 19
Agent: Stars and Friends

 

Je veľmi ťažké charakterizovať mladíka, ktorý väčšinu svojej začínajúcej kariéry strávil za južnou hranicou nášho malého Slovenska. Svoju futbalovú kariéru začínal v klube FC Šamorín a tu si Lászla vyhliadla jeho rodná Dunajská Streda. Návrat na rodnú hrudu určite potešil, avšak dlho táto radosť netrvala. Po štyroch rokoch László prestupuje do akadémie FC Györ, tesne pred dovŕšením svojich štrnástich narodenín. Györ a DAC spolu úzko spolupracujú. Stáva sa často, že tie najväčšie dunajskostredské talenty odchádzajú získavať prvé zahraničné skúsenosti práve do akadémie tohto maďarského klubu. A povedzme si to otvorene. Aj v lepších podmienkach pilovať a zdokonaľovať svoj talent.

Inak tomu nebolo ani v prípade Lászla Bénesa. Už v útlom veku ukázal cit a technickú vyspelosť, ktorá očarila ako trénerov DAC, tak aj skautov Györu. Svojim futbalovým riešením ťažkých situácií, rýchlosťou, bojovnosťou a skvelou ľavačkou zaujal aj reprezentačných trénerov a od svojich štrnástich rokov začína pravidelne nastupovať v reprezentačných výberoch. Premiéru v národných farbách si odbil 8. októbra 2011 na ľavej strane zálohy, kde naši mladíci prehrali 2:3 s rovesníkmi z Maďarska. V základnej zostave odohral 55 minút a ihneď svojim výkonom zaujal, čo potvrdili aj pozápasové slová vtedajšieho reprezentačného trénera Petra Szénayho:


„Premiéra sa nám nevydarila. Chlapcov sme nabádali, aby hrali útočný a atraktívny futbal, čo sa nám pomerne aj slušne darilo, ale zabudli sme sa dôslednejšie venovať defenzívne. Snahu hráčom vytýkať nemôžeme. Súper nás prekonal po troch zaváhaniach v obrane, kde niekedy viazla spolupráca pri organizácii hry, ale je to ešte stále kategória starších žiakov. V tejto vekovej kategórii sa nie všetci vedia vyrovnať s tým, že majú znak na hrudi a pred zápasom vám hrajú národnú hymnu. V druhom polčase sme sa dostali aj do streleckých pozícii, ale šance na vyrovnanie sme nevyužili. Maďari mali lepšiu organizáciu hry, ale naši hráči viac individuálne vynikli pri riešení herných situácií, hlavne útočných. Z našich individuálne vynikli Bénes a Kopičár.“


Laszlo_Benes_ fm15_profile_svk

Jeho dobré výkony v akadémii či rezerve Györu, ale hlavne tie v mládežníckych reprezentáciách, zamerali pozornosť viacerých skautov. Vyvrcholili začiatkom roku 2015 záujmom o jeho služby  žilinským manažérom Adriánom Guľom. Oba zainteresované kluby sa na prestupe nakoniec dohodli a ešte stále len sedemnásťročný Lászlo prestupuje 25. marca k žilinským Šosonom, bojujúcim o titul vo Fortuna lige. Ak by si niekto myslel, že tento mladík bude hrávať prevažne za rezervu resp. len zohrievať lavičku, bude na omyle. Filozofia Adriána Guľu je dávať príležitosť mladým hráčom a Lászlóvi sa dostalo v jarnej časti riadnej porcie zápasov. Po jeho príchode zostávalo do konca sezóny 10 zápasov, v ktorých nastúpil dovedna 8 krát. 2 krát v základnej jedenástke a 6 krát striedal. Nakoniec sa hneď v premiérovej sezóne dokonca mohol radovať z druhého miesta, čiže zisku titulu „vicemajster Slovenskej republiky“.

V základe Žiliny sa udomácnil a v lete v nej nechýbal dokonca ani v  dueloch Európskej ligy UEFA. V stredovej formácii, resp. v alternatívne na jej ľavej strane, sa stal prvou Guľovou voľbou. Ak jeho rast nezastaví nečakané zranenie, môžeme predpokladať kontinuálny nárast výkonnosti a pravdepodobne aj čoskoro prestup do väčšieho klubu. László Bénes by mal patriť v FM16 určite k tomu „najlepšiemu, čo doma máme“. A my len tajne dúfame, že sa kvalita, ktorú preukázal v reálnych zápasoch, odzrkadlí aj na detailnom spracovaní v novom ročníku. Ak hľadáte ľavonohého stredopoliara, či ľavé krídlo a radi dávate prednosť domácim hráčom, určite zamerajte aj vy svoju pozornosť na tohto šikovného mladíka.

foto: mskzilina, sfz
atribúty: Football Manager 2015

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.