jakub_hromada

FM ID: 43123340
Pozícia:  stredopoliar (SZ/DZ/OZ)
Miesto a dátum narodenia: Košice, 25. mája 1996
Výška/Váha: 180/75
Preferovaná noha: pravá
Klub prvotnej registrácie: KAC Jednota Košice
Predchádzajúce kluby: MFK Zemplín Michalovce, Juventus FC, US Sampdoria Genoa
Aktuálny klub: FK Senica (hosťovanie z US Sampdoria Genoa do 30.06.2017)
Reprezentácia: SR 15, SR 16, SR 17, SR 18, SR 19
Agent: Stars and Friends

 

Futbalové začiatky Jakuba Hromadu sú spojené s klubom KAC Jednota Košice, kde prešiel prípravkou aj žiackymi kategóriami. Už tu mal všetky predpoklady stať sa kvalitným hráčom. Medzi rovesníkmi vynikal hlave nasadením, citom pre hru, technikou, no i chladnokrvnosťou v zakončení. V sezóne 08/09 sa dokonca so žiackym tímom KAC Košice (ročník narodenia 1994) prebojoval do 1. ligy, kde rok na to patril k najlepším hráčom celej súťaže.

Rodák z Košíc sa v otázke svojho ďalšieho pôsobenia rozhodoval medzi niekoľkými alternatívami, no vybrali si neďaleké Michalovce. K tímu sa prvýkrát pripojil v lete 2011 a ako 15-ročný začal hrávať s tímom starších dorastencov. V sezóne nastupoval pomerne pravidelne, najviac vynechal kvôli reprezentačným povinnostiam. V konkurencii starších žiakov zaznamenal ďalší progres a výkonmi aj v dorasteneckej lige si vybojoval možnosť pôsobenia v zahraničí. Jeho kredit ešte v závere sezóny navýšil štart za prvý tím Michaloviec, v našej druhej najvyššej súťaži. V reprezentácii si talentovaný Košičan odkrútil debut v kategórii do 15 rokov v stretnutí v Maďarsku. Rýchlo si vybojoval stabilnú pozíciu v tíme a časom prevzal aj rolu kapitána.

Jakub_Hromada_ fm15_profile

O záujme špičkových zahraničných klubov sa začalo hovoriť už na začiatku roku 2012, no odchod talentovaného záložníka naberal reálnejšie kontúry až v závere sezóny. Nádejný stredový hráč, ktorý to v niekoľkých zápasoch skúšal aj ako stopér si to namieril priamo do jedného z najkvalitnejších európskych celkov – do talianskeho Juventusu Turín.

Po príchode do nového pôsobiska sa pripojil k výberu do 19 rokov, aj keď mal pôvodne hrávať za 17-tku. Na začiatku sezóny 2012/2013 sa zdalo, že všetko ja na správnej ceste, Jakub sa rýchlo prispôsoboval talianskym podmienkam, pravidelne hrával v Juventuse U20. Postupne sa však začali objavovať zdravotné komplikácie, najmä s chrbtom. Sezóna sa mladému Slovákovi skončila už v decembri, keďže lekári mu odporučili operáciu. Znamenalo to vynechanie viac ako polovice sezóny, no najmä domácich ME do 17 rokov, kde mal byť kapitánom nášho výberu. Táto operácia a krátkodobé zdržanie však neznamenalo koniec sľubne rozbehnutej kariéry.

Na začiatku prestupového obdobia sezóny 13/14 kontaktoval Juventus FC Janov s tým, že potrebujú typ hráča ako je Jakub. Dohodli sa na hosťovaní do konca sezóny. Polročné hosťovanie strávil v Primavere (rezervný tím U20), kde pravidelne nastupoval a získal ďalšie skúsenosti. V sezóne 14/15, konkrétne 1. februára 2015, si Jakub opäť balí kufre a sťahuje sa do Janova na trvalí prestup. Tento krát však nie do FC, ale do konkurenčnej Sampdorie a tá ho obratom odosiela na hosťovanie do FC Pro Vercelli 1892 hrajúcu druhú najvyššiu taliansku súťaž Serie B. Avšak aj tu nastupoval len za mládežnícku U20.

Sezóna 15/16 je pre Jakuba kľúčová. Rozhodol sa nasmerovať svoje pôsobenie späť na Slovensko, do výrazne omladenej šatne FK Senica, kam prichádza na dvojročné hosťovanie. Avšak senické angažmán nie je krokom späť. Má mu pomôcť najmä zvládnuť ťažký skok z mládežníckych do seniorských kategórií. Jakub Hromada je typologicky podobný hráč ako Juraj Kucka. Veľmi dobre rozumie hre, výborne rozohráva akcie, má nebezpečnú strelu, presné pasy, je dynamický a nikdy sa nevzdáva. Je to prirodzený líder kolektívu. Ak potrebujete vystužiť rady stredovej formácie, určite uvažujte nad jeho angažovaním.

foto: FK Senica, SFZ
atribúty: Football Manager 2015
zdroj: talenty-info, SFZ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.