world_cup_header_maskot

Španielsko:

Silné stránky: Nakoľko dovolili skórovať súperom len trikrát, sú Španieli stále tímom, ktorému sa každý súper chce vyhnúť. Aj napriek povesti tímu s vysokým percentom držania lopty, ktorý ju len tak ľahko nepožičia a často skóruje po krátkych prihrávkach z vnútra pokutového územia, sa tentokrát v kvalifikácii darilo Španielom aj z rohových kopov, keď takto skórovali každý piaty gól. Veľmi kvalitná obrana nedovolila skórovať súperom ani z väčšej vzdialenosti a dominovali taktiež aj na krajoch obrany, kde súperom skoro nič nedovolili. A na tom budú určite zakladať svoj úspech aj na týchto majstrovstvách sveta.

Slabiny: Úradujúci majstri sveta zaváhali počas kvalifikácie len dvakrát, keď s Fínskom a Francúzskom prišli o body po remízach. U španielov sme si už zvykli, že nevyhrávajú veľkým gólovým rozdielom. Preto ak by sa súperom podarilo skórovať, mohli by ukradnúť La Roja cenné body.

Perspektívy: Na rozdiel od Brazílie nebol los k španielom veľmi zhovievavý. V úvodnom zápase ich čaká veľmi kvalitné Holandsko. Čile by nemalo byť ťažkou prekážkou, nakoľko veľmi slabo bránia v strede ihriska, kde naopak španieli dominujú. Austrália je papierovo najslabšia v tejto skupine, ale s veľkým počtom gólov v záveroch zápasov, by mohli favoritov potrápiť.

Holandsko:

Silné stránky: Oranje sa môžu pýšiť famóznym zakončovaním. V každom kvalifikačnom zápase sa im podarilo skórovať minimálne dvakrát. S celkovým počtom 34 vstrelených gólov sú po Nemecku a Argentíne tretím najlepším tímom v tejto štatistike. Ich najväčšou silou sú prieniky po ľavom krídle odkiaľ skórovali až tretinu svojich gólov a samozrejme vysokou úspešnosťou zakončenia z diaľky.

Slabiny: Strely z diaľky sú ale aj dosť veľkou slabinou holandského mužstva, keď sa súperom podarilo takto skórovať v 40% prípadov. Príliš častá streľba z diaľky môže byť proti kompaktnejším tímom a následných protiútokoch aj ich slabinou, keďže holandská obrana nepatrí k svetovej špičke.

Perspektívy: Ani Španielsko ani Austrália nevyzerajú obzvlášť náchylní na streľbu z diaľky, takže to môže vyžadovať prehodnotenie ich útočných plánov. Ďalšie zaujímavosťou je, že žiadny súper z ich skupiny neútočí a neotvára príliš pravú stranu, čiže presadenie sa po ľavom krídle bude ešte ťažšie.

Čile:

Silné stránky: 40% gólov strelených z vnútra pokutového územia, podporované vysokou úspešnosťou z rohov, sú najväčšie plusy čilského mužstva. Naopak obrana práve proti podobným taktikám hrá veľmi dobre a zakladá si hlavne na kvalitnom pokrytí bočných priestorov.

Slabiny: Aj keď som čilskú obranu zaradil medzi silné stránky, musí byť aj v slabinách, pretože s koeficientom 1,5 gólu na zápas (najviac z kvalifikovaných) nieje až taká nepriepustná, ako by sa mohlo zdať. Ak už raz Čile prehrávalo, nikdy nedokázali získať čo i len bod.

Perspektívy: Pre Čile veľmi ťažká skupina. Ak sa nestane nič nepredvídateľného, budú Španieli aj Holandsko nad ich sily. A ak sa im nepodarí uspieť ani s Austráliou, so šampionátom sa budú lúčiť veľmi sklamaní.

Austrália:

Silné stránky: Austrália dominovala vo vzduchu. Sú tretím najlepším mužstvom v skórovaní hlavičkami a naopak nedostali ani jeden gól hlavou. Presadzovali sa hlavne po krídelných akciách. Vyslúžili si reputáciu mužstva skórujúceho hlavne v posledných 15 minutách, kedy sa takto presadili vo viac ako polovici strelených gólov.

Slabiny: Pri pohľade na rebríček FIFA je Austrália na 59 priečke najslabším kvalifikovaným mužstvom a s prepadom 26 priečok za posledný rok. Slabá obrana náchylná na protiútoky bude najslabším článkom Austrálie.

Perspektívy: Nik neočakáva, že by mala Austrália v postupovej matematike tejto skupiny nejak výrazne zamiešať karty. Ich silná hra po krídlach im bude proti všetkým skupinovým súperom k ničomu a presadiť by sa mohli jedine vo vzduchu.

autor: Patres10

Pridaj komentár