fm13-pack-en

Football Manager je najpredávanejšia a najrealistickejšia séria futbalových manažérov, aká kedy uzrela svetlo sveta. Vydaním hry Football Manager 2013 a predstavením celej rady nových prvkov oslavuje spoločnosť Sports Interactive 20. výročie tvorby herných titulov.

Football Manager 2013 oproti svojim predchodcom prinesie radikálne zmeny a nové herné módy. Pridáva Classic mód (FMC), ktorý je alternatívou pre hráčov, ktorí majú na hru menej času a preto ocenia zjednodušený manažment klubu so zameraním na kľúčové prvky.

V Challenge móde hráčov čakajú scenáre s rôznymi okolnosťami, kde otestujú svoje schopnosti v limitovanom čase, čo bude obvykle polovica sezóny.

FMC zahrnie odomykateľné prvky, ktoré pri použití uľahčia hru. Napríklad bude možné odstrániť nutnosť pracovných povolení alebo do rozpočtu pribudne pár miliónov. Niektoré hráči dosiahnu splnením určitých podmienok, iné bude možné prikúpiť.

Toľko asi vo všeobecnosti, ale poďme si predstaviť asi najzaujímavejšie prvky, ktoré nám tohtoročné FM prináša:

Match Engine:

Systém, na ktorom hra beží, tzv. 3D Match Engine, dosiahol tento rok obrovský pokrok. Na ihrisku vyzerá všetko ešte realistickejšie – štadióny, pohyby hráčov, inteligencia a tiež pohyb lopty vo vzduchu.

Novinky tiež zahrňujú stovky nových animácií. Vďaka tomu dostáva hra realistickejší nádych a celý herný zážitok pripomíná televízny prenos, okrem iného práve vďaka novým uhlom kamery a záberom na výkop a posledný hvizd rozhodcovej píšťalky.

Novinky u zamestnancov:

 • Vedenie klubu:
 • Finančné záležitosti klubu
 • Prijíma/vyhadzuje trénera prvého tímu
 • Rozhovory s novinármi vo vybraných témach
 • Prijíma/vyhadzuje Director of Football
 • Nábor zamestnancov:
 • Prijíma/vyhadzuje Head of Youth Development, Chief Scout a všechtkých ďalších zamestnancov
 • Prestupy (do klubu):
 • Hľadá hráčov a dáva ponuky na hráčov pre súčasný A tím, pre hráčov s potenciálom. Dokončuje všetky transfery.
 • Prestupy (z klubu):
 • Hľadá potenciálnych záujemcov o hráčov, ktorých už nepotrebujete nebo s nimi nepočítate a chcete sa ich zbaviť buď na trvalý prestup alebo na hosťovanie. To isté platí i pre hráčov z rezervy či dorastu, s ktorými se chcete rozlúčiť.
 • Zmluvy
 • Rozhoduje, ktorí hráči A týmu, rezervy i dorastu si zaslúžia dostať novú zmluvu, a ktorí nie.
 • Skauting
 • Rozhoduje o úlohách pre jednotlivých skautov a podáva hlásenia o výsledkoch.
 • Rozvoj mládeže
 • Privádza do klubu nových mladých hráčov a informuje Vás o ich raste.

A veľa ďalšieho…

new staff responsebilities

Ďalšou významnou novinkou je podstatné prebudovanie manažérskeho tímu a vylepšenie systému funkcií, ktoré zastávajú. Najvýraznejšou zmenou je funkcia športového riaditeľa (ŠR), ktorú v hre uvidíte vôbec po prvý krát. Športový riaditeľ v prípade potreby preberá po hlavnom manažérovi niektoré povinnosti, ako napríklad:

 • Prijíma a vyhadzuje nových zamestnancov
 • Vyhľadávanie a nákup hráčov pre mládež i prvý tím
 • Predaj hráčov dorastu, rezervy, prvého tímu a tiež predlžovanie zmlúv a veľa ďalšieho.

Hoci Vás môžu niektoré rozhodnutia tejto postavy prekvapiť, užitočnou pomôckou pre Vás môže byť fakt, že budete mať možnosť porovnávať hráčov, o ktorých máte záujem vy a ktorých Vám odporúča alebo má záujem práve ŠR. V prípade, že sa zhodnete na niektorom hráčovi, môžete vydať pokyn, aby celý transfer dohodol ŠR. To isté platí aj v opačnom prípade, keď máte v tíme hráča, s ktorým nepočítate, ŠR sa s ním môže rozlúčiť za Vás.

Dôležitú úlohu môže ŠR zohrať aj v prípade, že chcete, aby hráči v rezervnom a dorasteneckom tíme získavali čo najviac skúseností a rástli ako hráči. ŠR takým hráčom nájde vhodný klub na hosťovanie, prípadne im môže určitým spôsobom upraviť tréning, ktorý sa bude zameriavať na jeho prednosti i nedostatky.

Okrem toho sa v hre navýšil tiež počet špecializovaných trénerských funkcií a hlavný manažér dostal väčšiu flexibilitu pri rozhodovaní v tejto oblasti. Hlavný manažér tak môže určovať, ktorý tréner bude prispievať svojimi poznatkami a kedy. Hlavný manažér sa tiež môže sťažovať na zasahovanie predstavenstva – i keď túto možnosť by ste asi mali využívať uvážene a zriedka.
Úplne nový systém tréningov, vylepšený medzinárodný manažment, tlačové konferencie a nové užívateľské rozhranie.

Prestupy a zmluvy:

Jedna z vecí, ktorá sa zmenila, je, že v prípade Vášho prestupu z jedného klubu do druhého, pri žiadosti o prácu klub prihliada oveľa viac na vašu reputáciu, charakter či na to, akým štýlom ste sa prezentoval v minulom angažmáne. Hľadí sa aj na to, s akými hráčmi radšej pracujete. Pri dojednávaní pracovnej zmluvy navyše budete vyzvaní k tomu, aby ste určil, akým smerom sa klub pod Vaším vedením vydá. Vsádzate na mladých či starších hráčov? Akým štýlom budete hrať? Ak sa to nebude vedeniu páčiť, zmluvu nedostanete …

Vývojári zapracovali aj na realistickosti hodnôt jednotlivých hráčov, ktoré by nemali byť v niektorých prípadoch tak nezmyselne vysoké, ako tomu bolo predtým. Zmenou tiež bude, že ak v prípade ponuky na prestup zvolíte splátkový kalendár, nebude už možné uzavrieť obchod v štýle “vopred 0, počas 48 mesiacov 5 miliónov”. Vždy budete musieť zaplatiť niečo okamžite. Dôležitou novinkou v dojednávaní hosťovania je, že budeme môcť určiť, akú úlohu bude váš hráč v klube hrať, teda či bude len ako záložný hráč alebo hráč základnej zostavy. Prípadne podľa ponuky jeho hosťovanie odmietnuť, ak sa Vám nebude páčiť.

Financie:

Ďalšia oblasť, v ktorej zaznamenáme pomerne dosť zmien. Tou najväčšou je implementácia daňových podmienok v jednotlivých krajinách. Funkčnosť bude zrejme jednoduchšia, než to na prvý pohľad vyzerá. Keď ponúknete hráčovi £ 2000, skutočnú čiastkou ktorú však dostane bude približne £ 1200. Takto môžeme pokračovať do nekonečna. V prípade, že hráč požaduje £ 80 000, dostane po zdanení okolo £ 55 000 atď. Samozrejme bude hrať veľkú rolu to, že v prípade angažmánu v Anglicku hráčovi strhnú z daných 80 tisíc 25 tisíc na daniach a španielsky klub (bez daní) ponúkne 65 tisíc, tak je reálna šanca, že Vám dá košom a pôjde hrať hádzanú do Španielska.

Uvedieme si príklad z Anglicka, kde veľa z nás hrá. Je to len orientačné a nemusia to byť na 100% rovnaké čiastky aj v hre.

• £ 0 – £ 8000 = 0% daň
• £ 8000 – £ 34,000 = 20% daň
• £ 34,00 – £ 150,000 = 40% daň
• £ 150,000 -> = 50% daň (od apríla 2013 sa zníži na 45%)

V hre tiež nájdeme nové vychytávky na obrazovke Financií ako takých a nové štatistiky, ako napríklad “mimo futbalové výdavky”. Nájdeme tu aj novú sekciu, v ktorej uvidíte predbežný plán na ďalších niekoľko rokov a ako by sa asi mohli vyvíjať napríklad výdavky na platy a ďalšie položky (niečo, ako nám starším známa päťročnica).

Rebríčky:

Ďalšou novinkou, aj keď možno nie až tak zásadnou, sú novo vytvorené rebríčky poradia, vďaka ktorým si môžete zmerať svoje sily s ostatnými manažérmi. Budeme môcť súťažiť s hráčmi z rovnakej krajiny i z ostatných. Budete si môcť vytvárať vlastné rebríčky podľa rôznych kategórií ako úroveň súčasnej súťaže, či hráte single player alebo on-line. Prípadne si budete môcť zobrazovať iba rebríčky, do ktorých zahrniete svojich priateľov.

Football Manager Classic:

Režim Football Manager Classic (FMC) predstavuje časovo menej náročný spôsob, ako si hru Football Manager 2013 užiť. Podstata hry zostáva úplne rovnaká. Hlavný manažér stále rozhoduje o mužstve a súperí tam, kde sa súperiť rozhodne. V tomto režime však niektoré povinnosti prechádzajú na členov pomocného personálu, alebo úplne zmiznú. Pokiaľ sa napríklad rozhodnete v režime FMC osobne viesť tréning, prebieha táto činnosť iba na úrovni celého tímu bez individuálneho tréningu jednotlivých hráčov. Keď sa dostanete k samotným zápasom, nezúčastnite sa klubovej diskusie, či hlásení o súperovi. Idete priamo do hry s použitím rovnakého systému 3D Match Engine ako v režime kariéry. Zápasy sa odohrávajú rýchlejšie a sústredia sa iba na tie najhlavnejšie momenty. Ale i to sa ešte dá urýchliť zobrazením možnosti okamžitého výsledku. Pokiaľ si zvolíte režim FMC, narazíte na niekoľko ďalších možností ovplyvňujúcich hranie celé hry. Môžete hrát celú kariéru s otvoreným koncom, alebo si zahrať v novom režime Challenge.

Football Manager Challenge:

V režime Challenge sa ocitnete v určitej situácii, ktorá vyskúša Vaše manažérske schopnosti a ponúka výzvy na prekonanie v kratšom hernom čase, väčšinou počas polovice sezóny. Zvládnete vyhrať pohár s tímom, ktorý skoro celý tvoria mladí hráči? Dokážete vyviesť svoj klub z krízy napriek tomu, že ste pred Vianocami na konci tabuľky? Režim Challenge sa po prvý krát predstavil v hre Football Manager Handheld 2012. Ukázalo sa, že je tak obľúbený, že sa tvorcovia hry rozhodli zahrnúť ho i do režimu FMC. V hre nájdete štyri voľne hrateľné výzvy. Výsledok výziev, ktoré ste úspešne prekonali, sa zapíše do svetového rebríčka.

Football Manager Network:

Možnosti nazývaná po novom “Versus”. Táto by nás totiž mohla pomerne dosť zaujímať vzhľadom k tomu, že mnohí z nás si veľmi radi merajú sily navzájom a ak niekoho porazíme, radi sa mu potom za to aj vysmievame 🙂

Versus mód je k tomu ideálny nástroj. Budeme si totiž môcť on-line založiť vlastnú ligu alebo pohár, kam si budete mať možnosť importovať svoj ​​vlastný tím z už rozohranej hry. Ako to ale reálne bude fungovať, to však získame až v momente, keď to skúsime.

Zhodnotenie na záver:

Football Manager každoročne ohlasuje veľké množstvo noviniek. Niektoré sú proste nutnosťou, ako napríklad aktualizácie a rozširovanie ligových databáz, iné reakciou na návrhy samotných hráčov, ako napríklad tohtoročné avizované zreálnenie 3D prenosu a iné milým a nečakaným prekvapením ako napríklad športový riaditeľ. Nebudeme si klamať, veľa z týchto inovácií budeme úspešne ignorovať až do chvíle, kým ich prvý krát neskúsime a potom si už nebudeme vedieť hru bez nich možno ani predstaviť. Na hru samotnú sa pozerám veľmi optimisticky, pretože by mala implementovať veľa vecí, ktoré “zarytým starým psom” už proste chýbali, avšak nepozerám na ňu cez ružové okuliare a viem, že zo začiatku bude určite veľa kritiky. Ako vlastne každý rok…

P.S.:

Nebudme však až taký pesimisti a položme si malú hypotetickú otázku “Čo by sme robili, keby tu FM nebolo?”. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Naše mamy, manželky, priateľky by mohli s nami tráviť viac času a my by sme boli ukrátení o nezabudnuteľné zážitky. Chceme to? Prvú časť možno, avšak aspoň ja sa druhej vzdať nemienim a preto FM aj tento rok kupujem.

Zdroj: http://www.fmformation.net, http://www.digitalspy.co.uk, http://www.footballmanager.com, http://www.sigagames.com, http://www.manazery.net
Foto: ©Sega, http://www.footballmanager.com