Na tému Národného futbalového štadióna (NFŠ) sa už popísalo veľa, ale podľa posledných informácií by mal na mieste terajšieho chátrajúceho Tehelného pola vyrásť do roku 2016.

tehelne_pole_dizajn_cubedesign.sk_4_3

Na svetlo totiž vyšla vizualizácia nového dizajnu NFŠ z dielne Cube Design s.r.o.. Celkové náklady sa odhadujú na 40 miliónov € a vo všeobecnosti sa očakáva, že do projektu finančnou podporou vstúpi aj štát, keďže vláda SR vo februári odobrila projekt rekonštrukcie 20 futbalových štadiónov, avšak v prípade výstavby NFŠ má vláda vraj rozhodnúť  samostatne.

NFS_001

Téma „Národný futbalový štadión“  je už ako obohraná stará platňa. Každú chvíľu prichádzajú nové a nové vyhlásenia o stavbe NFŠ, ktoré sa pravidelne opakujú od roku 2006 a zatiaľ vždy všetko dopadlo pre Slovensko tradičným spôsobom – plné ústa rečí a “skutek utek”. Táto nekonečná slovenská telenovela (či vlastne komédia?), má opäť ďalšie pokračovanie.

tehelne_pole_dizajn_cubedesign.sk_3

Možno sa nám to nebude chcieť ani veriť, ale tento nekonečný príbeh bude možno čoskoro na konci a slovenský futbalový fanúšik (a pochopiteľne aj ŠK Slovan Bratislava) sa dočká stánku, ktorý bude zodpovedať parametrom Národného futbalového štadióna. Či však po posledných výkonoch bude na tento štadión chodiť našu reprezentáciu aj dostatočné množstvo fanúšikov podporovať, ostáva zatiaľ otázne. Avšak treba tiež priznať, že dosť veľká časť fanúšikov našu reprezentáciu neprišla podporiť práve kvôli nedôstojným podmienkam na Tehelnom poli. Projekt výstavby novej futbalovej arény dostal začiatkom tohto mesiaca zelenú a k slovu by sa čoskoro mali dostať buldozéry a stavebná technika.

NFS_003

Investorom projektu je spoločnosť Národný futbalový štadión, a.s., ktorú ešte v roku 2006 založili tri bratislavské kluby Inter, Artmedia, Slovan a Slovenský futbalový zväz. Inter a Artmedia už medzičasom zanikli. Inter síce opäť vznikol, ale už ako nový subjekt a prebojováva sa späť od najnižších futbalových súťaží na Slovensku, takže majoritu v spoločnosti má ŠK Slovan Bratislava a ľudia okolo Ivana Kmotríka, píše portál bratislavskenoviny.sk.

tehelne_pole_dizajn_cubedesign.sk_2_3

Ako je to (nielen na Slovensku) zvykom, projekt nezahŕňa len stavbu nového futbalového štadióna, ale súčasťou má byť aj komplex s nákupnou pasážou, výšková budova hotela, 314 bytov a niekoľko ďalších priestorov pre komerčné využitie. Pod zemou by malo byť vybudované parkovisko pre tisícku vozidiel, čo je z pohľadu plánovanej kapacity 20.500 divákov asi dosť málo. Hľadisko má byť prekryté ľahkou oceľovou konštrukciou s plastovou membránou. Susedný areál na Kalinčiakovej ulici bude zahŕňať dve tréningové ihriská, jedno s prírodným a to druhé s umelým povrchom.

NFS_005

Stavebné povolenie bolo vydané 10. mája 2013 a ak sa nikto neodvolá, do platnosti má vstúpiť už koncom tohto mesiaca. Po týchto „formalitách“ sa majú dostať k slovu ťažké stavebné mechanizmy a rapídne chátrajúce Tehelné pole, na ktorom sa naposledy hral súťažný zápas už približne pred štyrmi rokmi, by malo byť zrovnané so zemou. Keďže stavebné povolenie má svoju platnosť do roku 2016 musia (resp. mali by byť) dovtedy ukončené aj stavebné práce na celom projekte NFŠ.

Zdroj: Šport.sk+TASR, SITA, cubedesign.sk