Lobotka_previewStanislav Lobotka

Pozícia: stredopoliar MC, resp. DM/AMC
Miesto a dátum narodenia: Trenčín, 25.11.1994 (20 rokov)
Výška/Váha: 170/64
Preferovaná noha: pravá
Klub prvotnej registrácie: TJ Družstevník Veľká Hradná
Aktuálny klub: AS Trenčín (zmluva platná do 30.06.2017)
Charakteristika: tvorivý stredový záložník s citom pre prihrávku a dobrou technikou, rád hrá jednoduchý futbal, čiže krátke prihrávky v štýle tiki taka
Oblúbené futbalové mužstvo: ***
Futbalový vzor: ***
Agent: *** (Fair Sport Agency)

 

Futbalové začiatky

Stano pochádza z obce Veľká Hradná, neďaleko Bánoviec nad Bebravou, kde sa aj prvýkrát zoznámil s futbalom. V žiackom veku začal hrávať za miestny klub a postupne si tento šport veľmi obľúbil. “Na časy mojich začiatkov spomínam veľmi dobre. K futbalu ma priviedol hlavne otec, s ktorým som chodil na futbalové zápasy, a samozrejme sme aj futbal spolu hrávali. Ako osemročný som začal hrať za žiakov futbalového klubu TJ Družstevník Veľká Hradná, ktorý pôsobí v mieste môjho bydliska. V týchto začiatkoch bola pre mňa veľmi dôležitá podpora celej mojej rodiny, ktorá pretrváva aj v súčasnosti,” hovorí Lobotka. Po niekoľkých sezónach, kedy sa mladý stredopoliar naučil futbalové základy, absolvoval dva a pól ročné hosťovanie v tíme TSS Trenčín a následne bol jednu sezónu v AAC Sparta Trenčín. Po odchode klubu z Trenčína sa Stano začlenil do organizácie AS Trenčín.

AS Trenčín

Po problémoch, ktoré trenčiansky futbal zažíval v nedávnom období sa situácia výrazne zlepšila a AS už opäť pôsobia v najvyššej súťaži a snažia sa stavať na vlastných odchovancoch. Jedným z nich je aj Stano Lobotka, ktorý tu odohral vydarené sezóny v kategórii dorastencov. “Zatiaľ najväčší tímový úspech som dosiahol počas svojho pôsobenia v AS Trenčín za mladší dorast U17, kedy sme skončili na treťom mieste v rámci I. ligy,” pokračuje perspektívny futbalista. Ako 17-ročný dostal priestor v prvom tíme, keď sa vo viacerých stretnutiach Corgoňligy 2011/2012 objavil v zápasovej nominácii. V marci 2012 sa proti Dukle Banskej Bystrici premiérovo zapojil do hry. “Moja premiéra v Corgoňlige bol zápas proti Banskej Bystrici. Rozdiel medzi dorastom a Á-čkom je hlavne v súbojoch, nakoľko u mužov sú súperi silnejší, takže je náročnejšie loptu vybojovať ako ju aj udržať.” Príprava a tréningový proces s mužmi mladému hráčovi veľmi pomohli. V nasledujúcom ročníku už patril k najlepším mladíkom v celej lige, odohral 31 stretnutí a Trenčanom pomohol dvoma gólmi. Postupne sa o jeho služby začali zaujímať kluby zo zahraničia.

Ajax Amsterdam (hosťovanie)

Holandský klub sa o Lobotku zaujímal od roku 2011. Stana si pozvali na týždennú stáž najskôr na jeseň 2011 a následne začali rokovať o jeho hosťovaní v slávnom klube. “Pocity z prvej skúšky v Holandsku boli určite len tie najlepšie. Výnimočné boli hlavne tréningy, ktorých bolo síce menej, ale boli o dosť intenzívnejšie a dlhšie – trvali dve hodiny. Väčšinou boli zamerané na prácu s loptou na malom priestore.” Počas letnej prestávky pred ročníkom 13/14 padlo definitívne rozhodnutie o hosťovaní v Holandsku. Mladý záložník pravidelne nastupoval za rezervný tím, kde boli jeho výkony hodnotené veľmi pozitívne. V pohárových zápasoch sa objavil aj na lavičke prvého tímu. “Pobyt v Ajaxe mi pomohol hlavne v tom, že mám možnosť vyskúšať si iný štýl futbalu. Hrá sa tu rýchly futbal, v zápasoch som musel aj útočiť aj brániť, nazbieral som nové skúsenosti. Bolo to určite správne rozhodnutie,” doplnil Stanislav Lobotka. A samozrejme netreba zabudnúť aj na jeho pamätný rozhovor pre klubovú televíziu, v ktorej predniesol už povestnú anglicko-slovenskú vetu “This is my SEN I was small boy and now is REALITA.”, a ktorej prvá časť sa stala už známym pokrikom trenčianskych futbalistov v kabíne po vyhratom zápase.

AS Trenčín

Hosťovanie v Ajaxe Amsterdam mu dalo veľa po všetkých stránkach. Holandské dobrodružstvo sa však po roku skončilo a 20-ročný stredopoliar sa vrátil naspäť do Trenčína. „Nebral som to tak, že by som tam neuspel. Vnímal som to ako obrovskú skúsenosť, ktorá ma posunula v kariére určite ďalej. Som za to vďačný a je to pre mňa zároveň motivácia stále na sebe tvrdo pracovať. Návrat do Trenčína nebol sklamaním ani krokom späť, veď na jeseň sme odohrali veľa kvalitných zápasov, či už v domácej súťaži alebo v predkolách Európskej ligy. Najmä konfrontácia so súperom z Anglicka bola pre nás veľmi cenná,“ (zápasy proti Hull City, pozn. autora) zdôraznil Stanislav Lobotka.

Dnes už môžeme tvrdiť, že Stano svojimi veľmi dobrými výkonmi dopomohol AS Trenčín k historicky prvému titulu majstra Slovenska. V ofenzívnom hernom štýle Trenčína bol nesmierne dôležitým článkom. Medzihra mužstva bola vďaka nemu dokonalá, a hoci nie vždy na seba púta priamu pozornosť, na svojom poste patrí napriek mladému veku k najlepším vo Fortuna lige.

Lobotka_club_performance
Lobotka_transfer_history

Slovenská reprezentácia

V reprezentačných výberoch sa Stano objavuje od kategórie do 17 rokov. “Slovensko reprezentujem od 16 rokov, kedy som začal hrať za U17. Prvý zápas v reprezentácií som odohral v Chorvátsku. So svojím výkonom som bol spokojný nielen ja, ale aj tréner,” zaspomínal si Lobotka, ktorý následne s 18-tkou odohral prípravné duely so Švédskom, Francúzskom, Anglickom, Slovinskom a Fínskom, pričom v niektorých si navliekol kapitánsku pásku. Nominovaný bol aj na domáci Slovakia Cup, ktorý našim reprezentantom nevyšiel podľa predstáv. “Reprezentovať Slovensko je pre mňa veľkou cťou, avšak zároveň cítim aj väčšiu zodpovednosť za mnou podaný výkon na ihrisku. Nesmierne si vážim toho, že ma tréner reprezentácie vyberá do svojho tímu.” Ďalšou métou mladého záložníka bol kvalifikačný turnaj ME do 19 rokov, ktorý na jeseň 2012 hostila Bosna a Hercegovina. Stano odohral výborný turnaj, naskočil do všetkých troch dueloch, v prvom zápase s Kazachstanom v 15. minúte otváral skóre, a celkovo patril k strojcom postupu do Elite Round. Tím trénera Malatinského na jar 2013 cestoval do Srbska, kde už nebol tak úspešný. Od postupu našich delili sekundy, zlomil ich inkasovaný gól v 92. minúte v zápase s Írskom. Stano Lobotka hral opäť vo všetkých zápasoch. Po anabáze v 19-tke si do namieril priamo do reprezentácie U21. V januári 2013 absolvoval dvojicu zápasov v Portugalsku. “Prémiéra v 21-tke v Portugalsku bola výborná. Hrali sme proti hráčom, ktorí pravidelne nastupujú v kvalitných európskych ligách a bolo to vidieť aj na ihrisku. Bol to rýchly, agresívny a kvalitný futbal. Som rád, že som mohol tieto zápasy odohrať.” Tréner Ivan Galád s ním bol spokojný, a okrem klasických úloh v strede poľa ho testoval aj na prvaom kraji defentívy. Lobotka ďalej v roku 2013 nastúpil v zápasoch Českom, Švajčiarskom a Slovinskom. Ako jeden z najmladších sa od úvodu zapojil do kvalifikácie na ME 2015, keď odohral duely s Gruzínskom, Škótskom, Luxemburskom a Holandskom.

Lobotka_international_performance

Videovizitka Stanislava Lobotku

 

Predstavenie Stanislava z pohľadu FM 2015 a ako sa mu v našej simulácii darilo si môžete prečítať tu

zdroj: talenty-info, transfermarkt, SFZ, youtube

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.