Spalek_previewNikolas Špalek

Pozícia: krídeľník AM R/L, ale dokáže zahrať aj v útoku
Miesto a dátum narodenia: Šaľa, 12.02.1997 (18 rokov)
Výška/Váha: 170/63
Preferovaná noha: pravá
Klub prvotnej registrácie: FC Neded
Aktuálny klub: MŠK Žilina (zmluva platná do 31.12.2017)
Charakteristika: Rýchlostne výborne vybavený hráč, vhodný do stredovej formácie, silný v osobných súbojoch, výborne ovláda loptu, má vyváženú ofenzívu s defenzívou
Oblúbené futbalové mužstvo: Real Madrid, Manchester United
Futbalový vzor: Cristiano Ronaldo
Agent: Milan Lednický (Football Service Agency)

 

Futbalové začiatky

Cesta Nikolasa Špaleka za profesionálnou kariérou začala v dedinke Neded (okres Šaľa), odkiaľ nadaný útočník pochádza. S nástupom do základnej školy začal aj s pravidelným tréningom a súťažnými zápasmi. Zakrátko sa posunul o level vyššie, keď prestúpil do FK Slovan Duslo Šala. “Na žiacke sezóny spomínam len v dobrom. V Šali sme vytvorili dobrý tím a vyhrali sme 2. ligu. Každý z trénerov, ktorí ma tu viedli ma mnoho naučil, ale najlepším bol pre mňa pán Prúčny,” hovorí Nikolas Špalek, ktorý už v tomto čase pútal pozornosť komplexnosťou, veľmi vyspelou a zdravo drzou hrou. A od ktorého svetového hráča si rád berie príklad? “Mojim obľúbeným hráčom a vzorom je určite Cristiano Ronaldo, je pre mňa niečo ako futbalový boh.”

FC Nitra

V drese Nitry nastúpil prvýkrát ako 14-ročný za starších žiakov U15. Ročník 11/12 mu po hernej stránke vyšiel vynikajúco, chýbala už len čerešnička na torte v podobe majstrovského titulu. “Prvú sezónu v Nitre hodnotím veľmi kladne. Pod trénerom Mariánom Bochnovičom sa mi hralo veľmi dobre. V 1. lige Západ sme skončili prví a na turnaji o Majstra Slovenska sme obsadili druhú priečku. Bola to zatiaľ moja najlepšia sezóna,” hodnotí sezónu po ktorej si vybojoval stále miesto v reprezentácii U16 a U17. V lete 2012 sa presunul do kabíny mladšieho dorastu. V celoslovenskej dorasteneckej lige patril medzi najmladších hráčov, ale výkonnostne nijako nezaostával. “S prechodom do dorastu som nemal problém, veľmi rýchlo som si zvykol na vyššie tempo oproti žiackym súťažiam,” bilancuje Špalek, ktorý v tejto sezóne pridal ku kvalitnej loptovej technike a bežeckej rýchlosti aj silu v súbojoch, a postupne sa tak stáva žiadaným artiklom na slovenskej i európskej scéne. V decembri 2012 absolvoval premiérovú stáž v zahraničí, keď si jeho služby na pár dní vyskúšal škótsky Celtic Glasgow.

Spartak Trnava

Na žačiatku sezóny 2014/15 podpísal trojročný kontrakt so Spartakom Trnava, s ktorým sa predstavil aj v Evropskej lige UEFA 2014/15. V odvete 4. predkola proti švajčiarskemu tímu FC Zürich sa gólom podielal na konečnej remíze 1:1, ale vzhľadom k predchádzajúcej porážke 1:3 doma, bol Spartak vyradený. Za pol sezóny strávenej v drese bílích andelov stihol odohrať 21 zápasov (vrátane európskych súťaží) a vstreliť spomínaný jeden gól.

MŠK Žilina

Po polroku strávenom v Trnave sa rozhodol pre zmenu. Mladučký slovenský talent Nikolas Špalek vymenil Spartak za Žilinu a hneď v úvodnom prípravnom zápase v žlto-zelenom drese sa blysol dvoma gólmi. S mužstvom absolvoval len niekoľko tréningov, no už v prvom zápase sa mu podarilo skórovať. „Tréner ma zaradil do základnej zostavy a dal som dva góly. Premiéru za Žilinu teda hodnotím veľmi pozitívne,“ hovoril 17-ročný futbalista. Do žilinskej partie nemal najmenší problém zapadnúť. „S viacerými chalanmi sa poznám z reprezentácie. Predovšetkým s Lukášom Čmelíkom sme výborní kamaráti. Som rád, že môžem byť súčasťou tohto ambiciózneho tímu.“

V Trnave väčšinou naskakoval do zápasov ako striedajúci hráč, preto dúfal, že v Žiline dostane viac priestoru. „Žilina dáva príležitosť mladým hráčom, aj to bol jeden z dôvodov, prečo som si vybral tento klub,“ prezradil Špalek. Avšak samozrejme nemal isté miesto v základe. „To som ani neočakával. Je len na mne, aby som trénera presvedčil, že si ho zaslúžim. Prišiel som do Žiliny preto, aby som sa zlepšoval. Bez konkurencie to nejde.“ Nikolas stihol doposiaľ za Šošonov odohrať 7 zápasov (vždy ako striedajúci hráč) a aj on svojou trochou dopomohol Žilinčanom k druhému miestu v aktuálnej sezóne Fortuna ligy.

Spalek_club_performance
Spalek_transfer_history

Slovenská reprezentácia

Reprezentácia sa pre Nikolasa postupne stáva rutinou. Začal už v 15-tke duelmi proti Maďarom, Fínom či Švajčiarom. “Debut v národnom drese nebol ľahký. Pred zápasom s Maďarskom som sa rovnako ako všetci hráči trocha bál, ale napokon to bol obrovský zážitok,” spomína si talentovaný krídelník. Počas sezóny 2012/2013 odohral neuveriteľných 18 medzinárodných stretnutí za slovenskú 16-tku a 17-tku. Všetko to začalo augustovým prípravným zápasom s Českom, ktorý považuje za svoj doposiaľ najlepší v drese Slovenska. “Ten zápas bol naozaj parádny, vyhrali sme 6:1, ja som dal tri góly a na ďalší som prihral.” Tento výkon a aj následné zo zápasov s Rakúskom a Slovinskom donútili trénera Pecka uvažovať o Nikolasovi Špalekovi ako o reprezentantovi o kategóriu vyššie. Už dva týždne po zápase 16-tky s Rakúskom nastúpil dvakrát vo veľmi kvalitných súbojoch so Španielmi a definitívne sa tak pripojil k 17-tke, ktorá sa pripravovala na vrchol sezóny, májové ME. Duely proti Švajčiarsku, Izraelu, Maďarsku a tradičný turnaj v La Mange značne prospeli v jeho športovom raste a výborne ho pripravili na európsky šampionát. “Medzinárodné zápasy sú pre mňa výnimočne, lebo nie každý má tú šancu hrať ich. Preto vždy odovzdám maximum na ihrisku. Samozrejme, je pre mňa česť reprezentovať svoju krajinu. Za najväčšiu skúsenosť určite považujem turnaj ME U17,” dodal Nikolas Špalek, ktorý bol v Dubnici a Žiline najmladším hráčom mužstva, no odohral všetky štyri zápasy. Naši v nich vybojovali postup na MS, ktoré na jeseň 2013 hostili Spojené arabské emiráty, na ktorých sa naši chlapci prebojovali do osemfinále a Nikolas odohral všetky štyri zápasy. Nastúpil už aj za U19,U20 a U21 a ak sa mu bude dariť, máme ďaľšieho veľmi kvalitného reprezentanta.

Spalek_international_performance

Nikolas Špalek a jeho rok 2015

 

Predstavenie Nikolasa z pohľadu FM 2015 a ako sa mu v našej simulácii darilo si môžete prečítať tu

zdroj: talenty-info, transfermarkt, SFZ, FSA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.