Ďalším v poradí, v rámci predstavovania prvoligových klubov, je klub zo Záhoria, FK Senica. Založený bol už v roku 1921, no v najvyššej súťaži pôsobí nepretržite iba od roku 2009 a hlavne úvodné roky boli mimoriadne úspešné, keď sa klubu podarilo dvakrát obsadiť druhú priečku (2010/11 a 2012/13), čo mu zaručilo účasť v Európskych pohároch. V posledných rokoch však „Záhoráci“ bojujú zubami-nechtami o záchranu, a aj vďaka finančným ťažkostiam ich majiteľa je otázne, dokedy sa klub medzi najlepšou dvanástkou udrží. Paradoxne, hlavným sponzorom sa v decembri 2017 stala investičná skupina z Venezuely, čo zatiaľ stačilo na stabilizáciu kádra a udržanie sa v súťaži, no či to bude dobrým krokom sa ukáže až neskôr. Analýzu mužstva prináša opäť exkluzívne náš dvorný tvorca databáz, majster Tefal. Za kontrolu anglického prekladu ďakujeme pánovi Arun Abraham Varghese.

7560706

Klub hráva svoje zápasy na štadióne FK Senica s kapacitou 5070 miest a jeho klubovými farbami sú červená a modrá.

 

Kontroverzný postup do najvyššej súťaže:

Treba povedať, že je iba málo klubov, ktorým sa podarilo prebojovať do najvyššej súťaže iným spôsobom než na trávniku. Jedným z tých, ktorým sa to „podarilo“, sú práve Seničania.

V sezóne 2008/09 úspešne kraľovali v 4 lige a ako nováčik sa mali logicky predstaviť o súťaž vyššie. Avšak o dve úrovne vyššie v druhej lige, si však zároveň postup do najvyššej súťaže vybojoval existenčne sa trápiaci Inter Bratislava. A práve ten však kvôli finančnej situácii následne prešiel do vlastníctva majiteľa FK Senica Vladimíra Levarského. Kluby sa následne zlúčili, čím Inter v podstate zanikol a Senica získala licenciu pre najvyššiu súťaž. No keďže predstavitelia FK Senica nestihli zaslať včas na SFZ (Slovenský futbalový zväz) žiadosť o zmenu názvu klubu hrozilo, že odohrajú svoju prvú sezónu v najvyššej súťaži pod názvom Interu Bratislava. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a Senický klub začal mútiť temné vody Slovenského futbalu pod svojim menom a na vlastnom štadióne.

Rivali:

Najväčším rivalom Senice je Myjavsky Spartak, s ktorým od roku 2012, keď sa oba celky prvýkrát objavili v najvyššej súťaži, súperí v „záhoracko-kopaničiarskom derby“ o primát „kráľa Záhoria“.

Tréner:

83168624Frederico Ricardo

Od leta bude cudzineckú légiu v Senici trénovať ambiciózny 39 ročný Portugalčan, pre ktorého to bude prvé pôsobenie v pozícii hlavného trénera. Naposledy pôsobil ako asistent v Portugalskom klube São Martinho, no najviac skúseností získal počas 12 sezón v pozícii asistenta v druholigovom Portugalskom klube AD Fafe.

senica


buy fm19


 

Analýza kádra:

Senicky futbal dostal po príchode nového sponzora potrebnú finančnú injekciu, ktorá môže klub nakopnúť, no zároveň to môže byt aj posledný zúfalý výkrik. Množstvo cudzincov, ktoré zaplavilo klub, nemusí znamenať automaticky aj posilnenie tímu. Otázne je totiž, či a kedy sa tento „Babylon“ dokáže zohrať, a či legionári budú skutočne väčším prínosom než domáci hráči, ktorých v kádri veľa nezostalo. Ak sa však Seničania v prvej lige chcú zachrániť, budú zároveň potrebovať aj silného lodivoda na lavičke, čo je v prípade Portugalčana Ricarda otázne. Otázniky visia zároveň aj nad kvalitou niektorých hráčov, či už na brankárskom poste, ale taktiež na pozícii krídiel.

Najväčšie hviezdy tímu:

55028125 zezinhoZezinho

celým menom José Luís Mendes Lopes Zezinho Djafal je 26 ročný stredný záložník pôvodom z Africkej Guinei, ktorý však futbalovo vyrastal v Portugalskom Sportingu Lisabon. V seniorskom tíme sa mu síce nepodarilo presadiť, no svoje kvality dokazoval štyri roky v B tíme, ktorý hrá druhú Portugalskú ligu. Po krátkej zastávke v Gréckom klube Levadiakos pôsobí od februára 2018 v Senici. Kapitán svojho národného tímu, 29 násobný reprezentant, technicky virtuóz a pre klub mimoriadne dôležitý čleň tímu.

76047094 Castañeda

Frank Castañeda

Príchod nového hlavného sponzora znamenal zároveň aj prílev zaujímavých hráčov do Senického tímu a jedným z nich je dozaista aj 23 ročný útočník z druholigového Venezuelského klubu Osomarco. Už počas hosťovania v jarnej odvetnej časti ligy v minulej sezóne stihol nastúpiť v 7 ligových zápasoch a strelil 5 gólov.

 

18007248 ntoko

Chiro N´Toko

30 ročný, 190 cm vysoký stredný obranca pôvodom z Konga, s bohatými skúsenosťami z Holandskej druhej ligy, v ktorej odohral vyše 200 zápasov, no na konte má taktiež 14 štartov v najvyššej Holandskej súťaži za ADO den Haag. Síce pomalší, no o to silnejší pilier stredu obrany

 

55009027 kayKay

30 ročný skúsený reprezentant Kapverdských ostrovov by mal vytvoriť s Chirom N´Tokom silnú obrannú dvojicu, ktorá by zároveň svojimi skúsenosťami mala pomôcť celému tímu. Odchovanec Portugalskej Benfici, ktorý však okúsil prvoligový futbal až v drese Belenenses v sezóne 2013/14, no presadiť sa dokázal až v Rumunskej Universitate Craiova.

 


buy fm19


 

Preferovaný štýl a zostava:

Na krídlach chýba kvalita, čo by bolo treba zvážiť a zvoliť taktiku hrania viac cez stred poľa.

lineup senica svk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.