[:sk]Ďalším v poradí, v rámci predstavovania prvoligových klubov, je klub zo Záhoria, FK Senica. Založený bol už v roku 1921, no v najvyššej súťaži pôsobí nepretržite iba od roku 2009 a hlavne úvodné roky boli mimoriadne úspešné, keď sa klubu podarilo dvakrát obsadiť druhú priečku (2010/11 a 2012/13), čo mu zaručilo účasť v Európskych pohároch. V posledných rokoch však „Záhoráci“ bojujú zubami-nechtami o záchranu, a aj vďaka finančným ťažkostiam ich majiteľa je otázne, dokedy sa klub medzi najlepšou dvanástkou udrží. Paradoxne, hlavným sponzorom sa v decembri 2017 stala investičná skupina z Venezuely, čo zatiaľ stačilo na stabilizáciu kádra a udržanie sa v súťaži, no či to bude dobrým krokom sa ukáže až neskôr. Analýzu mužstva prináša opäť exkluzívne náš dvorný tvorca databáz, majster Tefal. Za kontrolu anglického prekladu ďakujeme pánovi Arun Abraham Varghese.

Klub hráva svoje zápasy na štadióne FK Senica s kapacitou 5070 miest a jeho klubovými farbami sú červená a modrá.

 

Kontroverzný postup do najvyššej súťaže:

Treba povedať, že je iba málo klubov, ktorým sa podarilo prebojovať do najvyššej súťaže iným spôsobom než na trávniku. Jedným z tých, ktorým sa to „podarilo“, sú práve Seničania.

V sezóne 2008/09 úspešne kraľovali v 4 lige a ako nováčik sa mali logicky predstaviť o súťaž vyššie. Avšak o dve úrovne vyššie v druhej lige, si však zároveň postup do najvyššej súťaže vybojoval existenčne sa trápiaci Inter Bratislava. A práve ten však kvôli finančnej situácii následne prešiel do vlastníctva majiteľa FK Senica Vladimíra Levarského. Kluby sa následne zlúčili, čím Inter v podstate zanikol a Senica získala licenciu pre najvyššiu súťaž. No keďže predstavitelia FK Senica nestihli zaslať včas na SFZ (Slovenský futbalový zväz) žiadosť o zmenu názvu klubu hrozilo, že odohrajú svoju prvú sezónu v najvyššej súťaži pod názvom Interu Bratislava. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a Senický klub začal mútiť temné vody Slovenského futbalu pod svojim menom a na vlastnom štadióne.

Rivali:

Najväčším rivalom Senice je Myjavsky Spartak, s ktorým od roku 2012, keď sa oba celky prvýkrát objavili v najvyššej súťaži, súperí v „záhoracko-kopaničiarskom derby“ o primát „kráľa Záhoria“.

Tréner:

Frederico Ricardo

Od leta bude cudzineckú légiu v Senici trénovať ambiciózny 39 ročný Portugalčan, pre ktorého to bude prvé pôsobenie v pozícii hlavného trénera. Naposledy pôsobil ako asistent v Portugalskom klube São Martinho, no najviac skúseností získal počas 12 sezón v pozícii asistenta v druholigovom Portugalskom klube AD Fafe.


buy fm19


 

Analýza kádra:

Senicky futbal dostal po príchode nového sponzora potrebnú finančnú injekciu, ktorá môže klub nakopnúť, no zároveň to môže byt aj posledný zúfalý výkrik. Množstvo cudzincov, ktoré zaplavilo klub, nemusí znamenať automaticky aj posilnenie tímu. Otázne je totiž, či a kedy sa tento „Babylon“ dokáže zohrať, a či legionári budú skutočne väčším prínosom než domáci hráči, ktorých v kádri veľa nezostalo. Ak sa však Seničania v prvej lige chcú zachrániť, budú zároveň potrebovať aj silného lodivoda na lavičke, čo je v prípade Portugalčana Ricarda otázne. Otázniky visia zároveň aj nad kvalitou niektorých hráčov, či už na brankárskom poste, ale taktiež na pozícii krídiel.

Najväčšie hviezdy tímu:

Zezinho

celým menom José Luís Mendes Lopes Zezinho Djafal je 26 ročný stredný záložník pôvodom z Africkej Guinei, ktorý však futbalovo vyrastal v Portugalskom Sportingu Lisabon. V seniorskom tíme sa mu síce nepodarilo presadiť, no svoje kvality dokazoval štyri roky v B tíme, ktorý hrá druhú Portugalskú ligu. Po krátkej zastávke v Gréckom klube Levadiakos pôsobí od februára 2018 v Senici. Kapitán svojho národného tímu, 29 násobný reprezentant, technicky virtuóz a pre klub mimoriadne dôležitý čleň tímu.

Frank Castañeda

Príchod nového hlavného sponzora znamenal zároveň aj prílev zaujímavých hráčov do Senického tímu a jedným z nich je dozaista aj 23 ročný útočník z druholigového Venezuelského klubu Osomarco. Už počas hosťovania v jarnej odvetnej časti ligy v minulej sezóne stihol nastúpiť v 7 ligových zápasoch a strelil 5 gólov.

 

Chiro N´Toko

30 ročný, 190 cm vysoký stredný obranca pôvodom z Konga, s bohatými skúsenosťami z Holandskej druhej ligy, v ktorej odohral vyše 200 zápasov, no na konte má taktiež 14 štartov v najvyššej Holandskej súťaži za ADO den Haag. Síce pomalší, no o to silnejší pilier stredu obrany

 

Kay

30 ročný skúsený reprezentant Kapverdských ostrovov by mal vytvoriť s Chirom N´Tokom silnú obrannú dvojicu, ktorá by zároveň svojimi skúsenosťami mala pomôcť celému tímu. Odchovanec Portugalskej Benfici, ktorý však okúsil prvoligový futbal až v drese Belenenses v sezóne 2013/14, no presadiť sa dokázal až v Rumunskej Universitate Craiova.

 


buy fm19


 

Preferovaný štýl a zostava:

Na krídlach chýba kvalita, čo by bolo treba zvážiť a zvoliť taktiku hrania viac cez stred poľa.

[:en]The next in the series is FK Senica, the club from Záhorie. Founded in 1921, FK Senica has been a regular in the First Division since 2009, when they announced their arrival with a bang, managing two consecutive second place finishes and qualification for Europe in the 2010/’11 and 2011/’12 seasons, just a year after achieving promotion to the league. But the last few years have seen the club slip down the pecking order, fighting tooth and nail to escape the relegation battle that they found themselves embroiled in. The financial problems off the field also didn’t help and though there exists now a semblance of stability, with funds being injected into the club by the Venezuelan investment group that took over as the main sponsor in December 2017, it needs to be seen whether the move will bring stability in the long term. Tefal, our exclusive database maker, provided the Team Analysis, while Arun Abraham Varghese helped with the copy editing.

The club plays its games at the FK Senica Stadium, which has a capacity of 5,070. The primary colors of the club are red and blue.

 

The promotion to the top tier and the controversy surrounding it:

The twenty-first century has witnessed the rise of many a club, propelled by the funding of its mega rich owners. But, very few, or none, can be said to have ‘brought’ success literally, as Senica did, back in 2009. The club had finished atop the Slovak Fourth Division the season before and had gained promotion to the Third Tier, but an unexpected turn of events, before the start of the 2009/10 season, transformed the fortunes of the club beyond the wildest dreams of the most hardcore of its fans. It all began when Vladimir Levarský, the owner of FK Senica, took over the ownership of the cash strapped Inter Bratislava, who had just won promotion to the First Division. But, instead of investing money into the club as such, what Levarský did was to merge Bratislava with Senica, rechristening the former as FK Senica. The Bratislava name disappeared down the annals of history, while the Senica name took over and the club which had been preparing for a season in the Slovakian Third Tier now found itself playing in the heady heights of the First Division. There was a slight scare that momentarily put Senica’s participation in the First League in doubt, when the club failed to register the name change with the Slovak Football Association (SFZ) in time, but everything was sorted out eventually and FK Senica started plying its trade in the upper echelons of Slovakian football.

Rivals:

Senica’s biggest rivalry is with Spartak Myjava, with whom, they have been fighting out the so called “záhoracko-kopaničiarskom derby” since 2012, for the rights to the “King of Záhorie” title (Záhorie and Kopanice are regions within Slovakia. Kopanice is part of the Záhorie region).

Regions in Slovakia

Manager:

click to view profile

Frederico Ricardo

Starting this season, the “foreign legion” from Senica will be managed by an ambitious 39-year-old Portuguese, for whom it will be the first time ever as the manager of a club. His last job was as the assistant manager of the Portuguese club São Martinho, but it was not there that he first gained his credentials but rather at AD Fafe, the Portuguese Second Division club, where he spent 12 years working as the assistant manager.


buy fm19


 

Squad analysis:

The arrival of the new sponsor has meant the injection of the much needed funds into the club, but whether it will bring stability in the long term needs to be seen. It may well be that the move is the part of a last gamble; a last desperate throw of the dice for the club, which had found itself in dire financial straits only a short while ago. The number of foreign players in the squad is alarming and it needs to be seen whether the team can gel together as hoped for, or whether the legionnaires are really better than the homegrown players, of whom there aren’t much left. If Senica are to stay in the Fortuna Liga they need a strong steersman on the sidelines and it is here that relative inexperience of Frederico Ricardo casts a shadow over his credentials. Questions also hang over the quality of some of the players, whether on the goalkeeping position, or on the wings…

Biggest stars:

click to view his profile

Zezinho

José Luís Mendes Lopes Zezinho Djafal aka Zezinho is a 26-year-old Guinean midfielder, who is a graduate of the Sporting Lisbon Academy. Though Zezinho was a key player for Sporting’s B team, which plies its trade in the Portuguese Second Division, he failed to make the grade into the first team. He subsequently went on to play for the Greek side Levadiakos, but the stay was cut short when Senica came calling and he has been there since February 2018. The captain of his national team, with 29 caps to his name, Zezinho is a technical virtuoso whose performances this season will have a big say on where Senica finishes in the table.

click to view his profile

Frank Castañeda

The arrival of the new sponsor has also meant the influx of a number of interesting new signings and one of the most promising of the new crop is a 23-year-old striker named Frank Castañeda, on loan from the Second Division Venezuelan club Osomarco. He arrived during the spring loan window of last season and managed 7 league starts, scoring 5 goals in total.

 

click to view his profile

Chiro N´Toko

Chiro N´Toko is a 30-year-old, 190 cm tall, central defender from Congo, with a repertoire of experience gained from playing in the Dutch Second League, where he played over 200 games. He has featured in the Dutch Top League- The Eredivisie- too, with 14 starts to his name with ADO Den Haag. Though a bit wanting in pace, N´Toko is a presence to be acknowledged and remains a strong pier in defense.

 

click to view his profile

Kay

The 30-year-old, experienced, Cape Verde international should form a strong defensive pairing with Chiro N’Toko, with the collective experience of the two forming the bed rock of Senica’s defense. A graduate of Portugal’s Benfica Academy, Kay made his mark in first-level football at Belenenses, during the 2013/’14 season, helping them gain promotion to the Portuguese Top Tier, which was followed by a notable stint at CS Universitatea Craiova, in Romania.

 


buy fm19


 

Preferovaný štýl a zostava:

There’s a lack of quality on the wings, which needs to be considered and therefore it is advisable to choose tactics where the play occurs more through the middle.

[:]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.