world_cup_header_maskot

Uruguaj:

Silné stránky: Uruguaj je najbezpečnejší zo štandardiek – najmä voľných kopov – čo predstavovalo tretinu z ich kvalifikačných gólov, väčší podiel mali už len dva finalistami. Defenzívne excelovali na krajoch obrany a presadiť sa hlavou po centroch do šestnástky bolo pre súperov priam nadľudským výkonom.

Slabiny: S viac ako tretinu inkasovaných gólov z blízka je pre Uruguaj taktickou stránkou, na ktorej budú musieť zapracovať. Ich celková odolnosť tiež potrebuje zlepšenie, a to ako pri obrane vedenia ako aj pri nepriaznivom výsledku. Len dva tímy sa kvalifikovali s nižším počtom bodov ak vyhrávali a získali len jeden bod zo šiestich kvalifikačných zápasov, v ktorých najskôr prehrávali.

Perspektívy: Anglicko i Taliansko predstavujú hlavné výzvy v jednej z najťažších skupín, ak chce Uruguaj pomýšľať na postup v turnaji. Vyzerajú schopne neutralizovať hrozbu Talianska a Kostariky, ktorí približne 50% gólov zo strán zakončili hlavou, zatiaľ čo ich zahrávanie a využívanie štandardných situácií môže byť najlepším spôsobom, ako odomknúť Anglickú tvrdú obranu.

Kostarika:

Silné stránky: Kostarika mala v kvalifikácii vždy veľmi dobrý štart do zápasu, keď len jeden z kvalifikantov skóroval väčšie množstvo úvodných gólov ako oni. Taktiež sa dokázali úctyhodne veľa krát presadiť hlavou. Veľmi dobre tiež bránili pokusy z väčšej vzdialenosti, čo znamenalo najmenej inkasovaných gólov zo striel mimo pokutového územia. V rebríčku FIFA zaznamenali najväčší posun v pred po veľmi vydarenej kvalifikácii.

Slabiny: V útoku sa nie vždy dodávať presadiť a nedokázali skórovať v takmer tretine zápasov a získali len jeden bod z piatich zápasov, v ktorých najskôr prehrávali. Tiež sú náchylnejší na góly ku koncu stretnutia a obranná rada bola často nachytaný dlhými loptami za obranu.

Perspektívy: Všetci traja súperi ich skupiny D sú bývalí víťazi majstrovstiev sveta, čo okamžite vyvoláva obavy. Z týchto troch sa zdá byť Taliansko najlepším súperom na prekvapenie, keďže Taliani sú zraniteľný na ľavej strane a taktiež by mohli využiť centre vzduchom.

Anglicko:

Silné stránky: Anglicko sa môže pochváliť dvoma hlavnými silnými aspektami svojej hry. Vysoká úspešnosť striel z diaľky, kedy skoro každý piaty gól strelili z väčšej vzdialenosti a sú šiestym najlepším mužstvom v tejto štatistike. Druhou je 48% úspešnosť z krídelných priestorov, kde bolo len šesť kvalifikantov lepších ako Anglicko.

Slabiny: Anglicko malo v kvalifikácii aj dve výrazné slabé stránky. Možno to niektorých prekvapí, ale ako prvou sú štandardné situácie. Či už ich ofenzívne využitie alebo bránenie. Len štyri góly skórované zo štandardiek a z toho len dva góly z rohových kopov. Udržanie vedenia je tiež veľkou slabinou anglického tímu.

Perspektívy: Ani pre Anglicko nebol skupinový žreb príliš priaznivý. Hlavne kvôli súperom, ktorí sa dokážu presadiť vzduchom, ale vo všetkých majú stále vysokú pravdepodobnosť úspechu. Proti Taliansku majú výhodu v úspešnom zakončovaní z diaľky a taktiež útokoch po krajoch zo zadu hlavne po ľavej strane. Naopak Taliansko by sa mohlo presadiť po štandardných situáciách. Uruguaj je tiež zo štandardiek úspešný, avšak často nezachytávajú úvody stretnutí, čo by Angličania mohli využiť. Kostarika je percentuálne štvrtým najúspešnejším tímom skórujúcim hlavou ale veľmi slabá v bránení krídelných priestoroch. Anglicko určite patrí k hlavným favoritom na postup z tejto skupiny, ale pravdepodobne to bude až z druhého miesta.

Taliansko:

Silné stránky: Taliansko sa v kvalifikácii dokázalo presadiť hlavou až v 42% prípadov. Lepší bol len Ekvádor. Tradičný obranný stereotyp predčila tentokrát strelecká potencia, keď strelili v zápase dva alebo viac gólov, čo je okrem troch iných finalistov viac, ako všetci ostatní. A s 50% úspešnosťou návratu do zápasu ak už raz prehrávali, predstavuje obrovskú mentálnu stabilitu mužstva, na ktorú sme ale u Talianov už zvyknutí.

Slabiny: Dalo by sa tvrdiť, že úspech v útoku bol na úkor tradične kvalitnej defenzívy, keďže až 44% inkasovaných gólov bolo po akciách na ich pravej strane obrany, čo bolo najviac zo všetkých finálových účastníkov. Taktiež “závislosť” na hlavičkách bola na úkor streľby z väčších vzdialeností, keďže takto dokázali skórovať len jeden krát.

Perspektívy: Je veľmi ťažké predpovedať, ako sa Talianom v tejto skupine bude dariť. Ich schopnosť vyrážať do protiútokov zo zabezpečenej obrany, by mala platiť na Uruguaj i Anglicko. Hlavná sila v hlavičkách by na Uruguaj a Kostariku platiť nemala, preto bude zaujímavé sledovať, či Taliansko v týchto zápasoch zmení taktiku a pokúsi sa presadiť inak. Taktiež Anglicko i Kostarika sa často presadzovali na ich ľavých krídlach, kde má Taliansko asi najväčšie problémy na ich pravej strane v obrane.

autor: Patres10

Pridaj komentár